Společnost Millenius Investments, podle posledních dostupných údajů největší akcionář developerské firmy Orco, zpochybnil podmínky navýšení kapitálu developera. Uvedl to v úterý server Patria.cz. Millenius Investments je v čele akcionářů, kteří chtějí 26. dubna na valné hromadě odvolat současné vedení Orka. Orco tento a minulý týden navýšilo kapitál celkem o 13,2 milionu eur (kolem 332 milionů korun).

Firma Millenius Investments se v březnu dostala s podílem 7,74 procenta do čela akcionářů Orka. Podle dnešních informací se jí nelíbí, že Orco při navyšování kapitálu nenabídlo nové akcie stávajícím akcionářům k přednostnímu úpisu. "Lucemburský zákon přísně vymezuje možnosti odebrání práva přednostního úpisu akcií - tedy základního práva všech akcionářů," cituje server Millenius Investments.

Orco už minulý týden navýšilo kapitál o 6,1 milionu eur (zhruba 154 milionů korun). V pondělí oznámilo navýšení o dalších 7,1 milionu eur, tedy asi o 179 milionů korun.

Ott: Kroky byly už dlouho plánované

Generální ředitel a zakladatel Orca Jean Francois Ott v posledním příspěvku na svém blogu uvedl, že oba tyto kroky byly plánované již dlouho a schválilo je představenstvo firmy. "Musím zmínit, že toto navýšení umožní velmi rychle a konkrétně uvolnit developerské projekty, které muselo Orco odložit," uvedl Ott na webu. Konkrétně zmínil například bytový projekt Mostecká poblíž Karlova mostu v Praze nebo výškovou budovu Zlota 44 ve Varšavě.

Orco již dříve uvedlo, že důvodem zvýšení kapitálu je získání hotovosti a důvěra investorů v restrukturalizační plán. Analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal se ale domnívá, že motivem je obrana před nepřátelským převzetím ze strany investorů okolo Millenius Investments. Cena akcií v úpisech se pohybovala o 20 až 35 procent pod aktuální hodnotou akcií Orka na trhu.

 

 

"Představenstvo Orca vůbec nerespektuje práva akcionářů. Noví členové představenstva musejí být zvoleni co nejdříve, aby konečně byly dodržovány základní principy vedení společnosti," uvedl podle Patria.cz zástupce Millenius Investments Jean-Pierre Mattei, který je současně v čele akcionářské skupiny žádající odchod stávajícího vedení Orka.

Firma patří mezi největší developery ve střední Evropě, její klíčové aktivity se nachází také v Česku. Firma je už rok v režimu soudní ochrany před věřiteli a její dluh dosahuje asi 1,6 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru