Největší francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën nalezla partnera potřebného pro plánovanou expanzi v Číně. Firma příští měsíc založí společný podnik s třetí největší čínskou automobilkou Changan. Informoval o tom v úterý francouzský list Le Figaro s odvoláním na zdroje z odvětví.

Společnost Changan by podle listu měla vyrábět malé automobily a užitkové vozy se značkami Peugeot a Citroën. Firma PSA již sice v Číně spolupracuje s tamní automobilkou Dongfeng, delší dobu ale hledá druhého partnera. PSA chce v letošním roce zvýšit prodej v Číně na 350.000 vozů z loňských 270.000 vozů. Její podíl na čínském trhu zatím činí pouze 3,3 procenta, napsala agentura DPA.

Přední světové automobilky se snaží expanzí v Číně kompenzovat pokles prodeje na rozvinutých trzích. Celkový prodej motorových vozidel v Číně se loni zvýšil o 46 procent na rekordních 13,6 milionu vozů. Klíčovou roli v rychlém růstu čínského trhu nyní hrají vládní opatření na podporu poptávky. Čína loni díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa.

PSA Peugeot Citroën je druhým největším výrobcem automobilů v Evropě po německém Volkswagenu. Firma působí rovněž v České republice, kde má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota. Jejich kolínský závod vyrábí vozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru