Řecké pookřání

45 miliard eur

je přibližná hodnota pomoci, kterou jsou letos ochotny pro pomoc Řecku uvolnit eurozóna a Mezinárodní měnový fond.

300 miliard eur

(asi 7,6 bilionu korun) je celkový dluh Řecka. Celkový výkon jeho ekonomiky přitom dosahuje jen asi 240 miliard eur (asi 6,1 bilionu Kč). Zadluženost Řecka je tak kolem 124 procent k HDP a země je v tomto ohledu nejhorší v EU.

12,9 procenta HDP

byl loňský rozpočtový schodek země, což je po Islandu druhé nejhorší číslo v EU. Řecko slíbilo, že deficit do konce letošního roku sníží na 8,7 procenta HDP a to i díky úsporným opatřením v hodnotě 4,8 miliardy eur.

Řecko v úterý uskutečnilo první prodej vládních dluhopisů poté, co se v neděli ministři financí eurozóny dohodli na konkrétních podmínkách finanční pomoci.

Atény snadno prodaly pokladniční poukázky v plánované hodnotě 1,2 miliardy eur (30 miliard Kč) a dodatečně získaly ještě 360 milionů eur kvůli velkému zájmu investorů. Celková poptávka po dluhopisech přesáhla 8 miliard eur. Důvodem "hladu" investorů je víkednová dohoda případné finanční pomoci ze strany EU a MMF, jejíž konkrétní podoba byla oznámena.

"Ujištění by mělo snížit rizikovou prémii na řeckých bondech a umožnit této zemi levnější financování dluhu, z čehož nejakutnější je vyplacení dluhopisů splatných v příštích týdnech," poznamenal Jan Michelfeit, analytik Commerzbank.

Podle odborníků však Řekové vyhráli jen oddechový čas. "Celá pomoc je jen kupováním času, pokud nebudou důsledně vymáhány po Řecku kroky, vedoucí ke snižování veřejného dluhu," dodává Michelfeit.

Cena za půjčky zatím neklesá

Za nové dluhopisy však musí Řecko i nadále platit příliš vysoké úroky, třebaže již nižší než minulý týden, kdy například desetileté dluhopisy nesly výnos až 7,5 procenta.

Z aukce poukázek se splatností za 52 týdnů vzešel výnos 4,85 procenta, což bylo mnohem více než 2,2 procenta z poslední takové aukce ze 12. ledna. Minulý týden se však tržní výnosy z dluhopisu s touto splatností dostaly až na sedm procent. Výnos půlročních poukázek v úterní aukci dosáhl 4,55 procenta proti 1,38 procenta v lednu.

Víkendová dohoda pomohla

Oba dosažené výnosy byly pod rozpětím, které si vláda orientačně stanovila. Také proti minulému týdnu úroky díky víkendové dohodě o záchranném úvěru výrazně klesly a poptávka po dluhopisech šestkrát až sedmkrát překročila nabídku.

"Emise byla velmi úspěšná. Řecko získalo více peněz, než původně oznámilo, a vznikl několikanásobný převis poptávky," řekl agentuře Reuters analytik BNP Paribas Ioannis Sokos. Jiní analytici dodávají, že vzhledem k nízkému objemu emisí byla aukce víceméně psychologickou záležitostí.

"Je to příznivé hodnocení záchranných opatření, která byla oznámena o víkendu. Výnosy však jsou stále velmi vysoké," řekl Ben May z londýnské firmy Capital Economics.

Řecko už si na záchranu půjčilo přes 25 miliard eur

S dnešní aukcí si Řecko od počátku roku půjčilo na trzích k refinancování splatných dluhů a pokrytí rozpočtového deficitu přes 25,5 miliardy eur čili asi deset procent hrubého domácího produktu.

Předpokládaná potřeba nových peněz pro celý letošní rok činí 53,2 miliardy eur. Vláda uvedla, že již má pro tento měsíc peněz dostatek, v květnu si však bude muset zaopatřit dalších 11 miliard eur.

Na hrozbu státního bankrotu Řecka reagovaly země eurozóny v březnu a tento víkend dohodou, podle níž budou připraveny půjčit Řecku spolu s Mezinárodním měnovým fondem až 45 miliard eur za pětiprocentní úrok. 

Víkendová zpráva v pondělí prudce snížila úvěrové náklady Řecka na trzích, které minulý týden dosáhly kritických hranic. Tříleté úvěry by měly být úročeny zhruba 5procentní úrokovou sazbou.

Řecko se na konci loňského roku dostalo do dluhové krize, když kvůli vysokým dluhům a statistickým manipulacím ztratilo důvěru trhů. Úroky z řeckých dluhů prudce vzrostly a země nyní musí platit za půjčky dvakrát více než Německo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru