Většina velkých developerských firem hlásí za letošní první čtvrtletí růst prodejů nových bytů. Odbyt ovlivnily hlavně slevy a bonusy, vyplývá z dnešní ankety ČTK mezi developery. Analytik realitní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný je ale k údajům o prodejích bytů opatrný, na trhu totiž stále neexistují žádné oficiální statistiky.

Za klíčový ukazatel o poptávce po bydlení proto odborník považuje v současnosti objem poskytnutých hypoték. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex banky poskytly za první dva měsíce roku 5385 úvěrů v objemu 8,88 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 500 úvěrů a 1,3 miliardy korun méně. Analytik King Sturge ale současně připouští, že podmínky na trhu se od začátku roku zlepšily. "Trochu optimismu na trhu vzniklo," řekl.

Prodejům podle Novotného může paradoxně pomáhat větší počet dokončených a dosud neprodaných bytů. Lidé si prý totiž raději vybírají již stojící jednotky než byty, které jsou zatím jen "na papíře". Podle dnes zveřejněných výsledků výzkumu developerské firmy Ekospol hledá v Praze v současnosti kupce 2300 již dokončených bytů, což představuje asi pětinu trhu. Podle odborníka z King Sturge by mohlo být v hlavní městě bez majitele 3500 až 4000 nových bytů.

"Při pohledu na ceníky dokončených bytů totiž zájemci rychle ztratí zájem. Řada developerů si jednoduše nemůže dovolit zlevňovat, protože úvěrové financování těchto projektů a nacenění stavebních prací probíhalo v době realitního boomu," soudí generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

O reálném růstu nemůže být řeč

Za zvýšením prodejů může být podle analytika King Sturge u jednotlivých developerů také jednoduše větší počet bytů v nabídce. "Pokud zvýším počet jednotek v nabídce, zvýší se mi pravděpodobně i prodeje, o reálném růstu poptávky ale nemůže být v tomto případě ani řeč," uvedl Novotný.

Ekospol v letošním prvním čtvrtletí po zahrnutí rezervačních smluv zdvojnásobil meziročně prodej na 143 bytů, v prodeji jich měl 355. Ve stejném období loňského roku prodal 71 jednotek, nabízel jich tehdy 262.

Skanska od ledna do března prodala 81 bytů, což je téměř dvojnásobek loňských výsledků. K začátku dubna měla na svém webu v nabídce 601 jednotek, ve stejném loňském období nabízela 472 bytů.

Central Group prodal za letošní první čtvrtletí 199 nemovitostí, před rokem to bylo 191 nemovitostí. Kolik bytů měl v daném období celkově v prodejní nabídce, Central Group neeviduje. Žádná čísla ohledně aktuálních prodejů bytů nesdělil další významný hráč na trhu Finep.

Ceny nových bytů v Česku se podle výzkumu King Sturge snížily v roce 2009 v průměru o 7,1 procenta, v Praze o 8,2 procenta. Starší byty podle konzultantské firmy zlevnily loni průměrně o 9,4 procenta, v hlavním městě o 5,9 procenta. Letos očekává stagnaci cen, případně v některých případech mírný růst na konci roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru