Změny, které navrhl rozpočtový výbor

Původně navržená novela

Paragraf 45, odstavec 2: Účastníkem řízení o vydání povolení žadateli k provozování loterie nebo jiné podobné hry podle tohoto zákona je obec, na jejímž území má být loterie nebo jiná podobná hra provozována...

Změna rozpočtového výboru

Paragraf 45, odstavec 3: Obec, na jejímž území má být loterie nebo jiná podobná hra provozována, není účastníkem řízení o vydání povolení...

Výjimky

Obce mohou zakázat videoterminály do vzdálenosti 100 metrů od škol nebo kostelů, do zbytku by nesměly mluvit.

Úplný zákaz?

Obce by také mohly zakázat hazard úplně. Připravily by se ale o příjmy pro městskou pokladnu.

Starostové se vzbouřili proti loterijnímu zákonu. Stalo se se tak poté, co HN upozornily na změnu, kterou navrhuje rozpočtový výbor sněmovny. Ta má omezit možnost měst při regulaci heren a je považována za úspěch sázkařské lobby.

Pod petici, kterou sepsali zástupci pražských radnic, se podepsalo již více než tisíc lidí. Primátor Pavel Bém (ODS) svolal na pondělí mimořádné jednání zastupitelstva hlavního města. Po několikahodinové hádce politických oponentů Praha novelu zákona jednomyslně odmítla.

Navrhovaná změna zákona bere starostům v rozporu s původní verzí podíl na rozhodování o umístění videoterminálů na jejich území. A i kdyby se starostům podařilo poslance přesvědčit, aby na změnu nekývli, stejně budou podle zjištění HN na některé typy automatů dál krátcí.

"Návrh rozpočtového výboru je podanou rukou hazardu a výsměchem všem obecním samosprávám a rozumným snahám hazard omezovat. To si přece nemůžeme nechat líbit," konstatoval Bém. Proti předloze se postavil také Svaz měst a obcí.

Poslanecká "otočka"

Města mají dosud moc jen nad klasickými mechanickými automaty. Videoterminály, které řídí jeden centrální počítač a dají se na nich prohrát daleko vyšší částky, povoluje ministerstvo financí. A to se obcí zpravidla na nic neptá. Současný zákon je totiž tak špatný, že když si hazardní firma na ministerstvu žádost podá, úředníci jí musejí vyhovět.

Dochází tak k paradoxním situacím. Například Praha v rámci boje s hazardem zakázala za poslední tři roky přes dva tisíce mechanických automatů. Jenže ministerstvo za tu stejnou dobu povolilo přes pět tisíc videoterminálů. Stejně jsou na tom i ostatní města. Například Litvínov, který se potýká se sociálními problémy, má nyní přes dvě stě terminálů.

Novela zákona měla dát obcím možnost účastnit se povolovacího řízení. Města by tak sama rozhodla, kde videoterminály chtějí a kde ne. Neobjevovaly by se tak už například v blízkosti škol nebo nemocnic. Měla jim také přihrát peníze z terminálů.

Původní verzi zákona předložili do sněmovny poslanci ČSSD v čele se svým kolegou Pavlem Němcem. Nejprve se zdálo, že s ní všichni souhlasí. Ministr financí Eduard Janota ve sněmovně říkal, že nemá nic proti tomu, aby videoterminály "povolovaly výhradně a výlučně obce".

Nečekaný pozměňovací návrh 

Také ODS zákon podpořila. Pak ale přišel zvrat. Zákon se dostal ze světel sněmovny k projednání do příšeří rozpočtového výboru. A tam předložil poslanec Pavel Suchánek (ODS) pozměňovací návrh, který obrátil navrhovaný zákon naruby. Obcím už nepřiznává pravomoc být účastníkem povolovacího řízení ve vyjmenovaných paragrafech. A mezi ně patří i videoterminály.

"Je to kompromisní návrh. Každý tam dal své a pak to výbor odsouhlasil," brání se poslanec Suchánek. O pozměňovacím návrhu se začne hlasovat na poslanecké schůzi, která startuje v úterý, není ale jasné, zda se stihne projednat.

Přesto se do návrhu podařilo odpůrcům hazardu protlačit pro obce drobnou výhodu. Starostové by podle ní mohli stanovit, že automaty nechtějí na předem určených místech, například u školy, nebo by mohli zakázat hazard úplně. Museli by kvůli tomu sepsat vyhlášku. Pokud by ale hazard zakázali úplně, připravili by se také o tučné zisky pro městskou kasu.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák je připraven i na variantu, že sněmovna novelu neschválí. "Pokud mají obce něco proti hazardu, budou mít šanci ho v obci zcela zakázat...My ale se současným zákonem umíme žít a pokud nebude přijato nic, my na nic jiného nečekáme," uvedl.

Ruleta volná

HN nyní navíc zjistily, že i kdyby si starostové vyhlášky napsali, zákaz by neplatil pro všechny typy automatů. Tvůrci novely totiž přehlédli praxi, která zcela běžně probíhá u povolování elektromechanických rulet nebo kostek. "Možná to přehlédli, možná je v tom záměr. Je to taková chytrůstka," popisuje poslanec Pavel Němec (ČSSD).

Rulety a kostky totiž původně patřily jen do kasina. Ven z kasin do heren je pustil někdejší šéf ministerského dozoru nad hazardem Michal Morawski, kterého podle serveru Aktuálně.cz zmiňuje zpráva Bezpečnostní informační služby jako jednoho z lidí, kteří jsou napojeni na hazardní firmy.

A když se rulety a kostky dostaly do běžných heren, začala se pro jejich účely povolovat pravidla podle jiného paragrafu než u kasin. Konkrétně paragrafu 50, třetí odstavec. A na přístroje tohoto typu nemůže obec dosáhnout ani vyhláškou. Praxe se kupodivu nemění ani nyní. "Přitom tyhle typy automatů jsou u nás na vzestupu. Tohle je budoucnost hazardu," popisuje litvínovský starosta Daniel Volák.