Developer Orco Property Group schválil již druhé navýšení kapitálu za poslední týden, aby se pojistil proti plánu menšinových akcionářů na odvolání představenstva. To má být přemětem valné hromady 26. dubna.

Orco už před týdnem navýšilo kapitál o 6,1 milionu eur (zhruba 154 milionů korun). V pondělí pak v tiskové zprávě oznámio, že zvýšuje kapitál o dalších 7,1 milionu eur, tedy asi o 179 milionů korun.

Prodej nových akcií s výrazným diskontem proti tržní ceně však přinese výrazné naředění hodnoty pro stávající vlastníky, uvedli analytici. "Domníváme se, že hlavním důvodem navýšení kapitálu je obrana před nepřátelským převzetím ze strany investorů okolo Millenius Investments," uvedl analytik Patrick Vyroubal z Atlantiku finanční trhy.

Výhodná cena

Realitní společnost oznámila, že schválila privátní emisi 1,42 milionu nových akcií společnostem Alandia Investissements, Neptune Invest a Lansdowne Capital. Prodejní cena 5,0 eura za akcii přitom představuje 34procentní diskont proti stávající tržní hodnotě.

Nově oznámené zvýšení kapitálu se uskutečnilo soukromým úpisem akcií ve prospěch společností Alandia Investissements (20.000 akcií), Neptune Invest (400.000 akcií) a Lansdowne Capital (jeden milion akcií).

Minulý týden upsaly cenné papíry firmy AXA Investment Managers a Neptune Invest. Orco prý pokračuje v jednání s dalšími potencionálními investory.

Šance na odvolání Ottova vedení se rozplývají

Vedení Orka se ocitlo pod tlakem poté, skupina minoritních akcionářů v čele s firmou Millenius Investments iniciovala svolání valné hromady, na níž chce odvolat představenstvo zadluženého developera.

Prodejem nových akcií si však současný šéf Jean-Fraicois Ott zřejmě pojistil většinovou podporu, soudí analytici. "Jelikož očekáváme, že investoři z obou navýšení kapitálu budou podporovat současné představenstvo, tak hlasování o odvolání představenstva, které si vyžádali investoři okolo Millenius Investments, by nemělo být úspěšné," soudí analytik Atlantiku FT.

Zatímco podíl odbojných akcionářů rozředěním klesne na 8,2 procenta z více než 10 procent, akcionáři spříznění s nynějším vedením by mohli ovládat zhruba 20 procent, dodal Vyroubal. Počet akcií Orca po navýšení stoupne na 13,45 milionu. Noví vlastníci budou mít omezenou možnost obchodování až do schválení prospektu lucemburským regulátorem, dodává zpráva firmy Orco.

Millenius Investments v reakci na zprávu Orca zpochybnilo podmínky navýšení kapitálu. "Zdá se, že tyto transakce nesplňují podmínky uvedené ve Zprávě představenstva a přednesené a přijaté na mimořádné valné hromadě dne 8. července 2008," uvedl akcionář. Zároveň požaduje vysvětlení důvodů, které vedly k navýšení základního kapitálu bez uplatnění přednostního práva akcionářů, navíc méně než 20 dní před konáním důležité valné hromady.

„Představenstvo Orca vůbec nerespektuje práva akcionářů. Noví členové představenstva musejí být zvoleni co nejdříve, aby konečně byly dodržovány základní principy vedení společnosti,“ říká Jean-Pierre Mattei, zástupce Millenius Investments.

Nové úpisy obří dluhy neřeší

Navýšení kapitálu podle analytiků výrazné naředí čistou hodnotu aktiv, ale nevyřeší potíže s masivními dluhy, jež firmu loni v březnu donutily uchýlit se pod ochranu před věřiteli.

"Jedná se o výrazný... diskont k páteční zavírací ceně," řekl analytik České spořitelny Petr Bártek. "Podle našeho názoru tato částka není dostatečná pro řešení zadlužení společnosti, zatímco naředění stávajících akcionářů je významné."

Orco minulý měsíc předložilo pařížskému soudu plán na restrukturalizaci dluhopisů, jejichž objem přesahuje 400 milionů eur. Plán předpokládá prodloužení průměrné splatnosti o 5 let na více než 8 let.

Nové zprávy poslali akcie Orka vzhůru na burzách. V Praze titul stál těsně nad 200 korunami, stejně jako v Paříži vyšší o více než 6 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru