Speciál: Polská tragédie
Dny smutku v ČR

8. dubna 2005 - pohřeb papeže Jana Pavla II

5. ledna 2005 - uctění obětí ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii

březen 2004 - pieta po teroristickém útoku v Madridu

14. září 2001 - den smutku po teroristickém útoku v USA

Státní smutek, který má být v Česku vyhlášen v den pohřbu obětí nehody letadla s prezidentem Lechem Kaczyńským bude znamenat vyvěšení státních vlajek na půl žerdi a minutu ticha. Organizátoři by měli zvážit pořádání veřejných akcí. Zavřena by ze zákona měla být také kasina.

Vláda příslušné usnesení přijme v úterý na mimořádném jednání. Podle Filipa Kandy, mluvčího vicepremiéra a ministra zahraničí Jana Kohouta, kabinet patrně vyzve občany k minutě ticha v pravé poledne a rozhodne o tom, aby vlajky na vládních a dalších úředních budovách byly na půl žerdi. Často se při této příležitosti také rozezní sirény a kostelní zvony.

Kabinet podle Kandy organizátorům veřejných a kulturních akcí patrně doporučí, aby zvážili konání svých akcí. Kohout úterní jednání vlády povede, premiér Jan Fischer je pracovně ve Spojených státech.

Smutek odloží sportovní zápasy 

Den smutku zohledňuje také zákon o loteriích, podle něj mají být zavřena kasina a herny. K pietní akci se s největší pravděpodobností připojí i organizátoři víkendových zápasů domácí soutěží ve fotbale a hokeji. Zápasy fotbalové ligy i první zápas extraligového finále se přesunou na jiný termín.

V Polsku je vyhlášen státní smutek po celý týden, skončit má v sobotu. Nekonají se žádné kulturní ani sportovní akce, změněno je vysílání médií.

Státní smutek byl v minulosti v Česku vyhlášen například v září 2001 po teroristických útocích v USA, v dubnu 2005 k uctění památky papeže Jana Pavla II nebo o několik měsíců dříve po ničivé tsunami v jihovýchodní Asii.

"Státní smutek je záležitost v podstatě zvyková. Nikdo jej nezpochybňuje, ale velkou právní úpravu nemá," vysvětlil ČTK Jan Bárta z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Prezident Václav Klaus se s vládou v neděli dohodl, že ČR uctí památku obětí nehody polského prezidentského letadla dnem smutku. Pohřeb se bude konat zřejmě v sobotu.

Podle šéfa protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta by bylo správné chystanou pietu v ČR označovat za "Den smutku". "Den smutku bude znamenat, že v poledne bude minuta ticha. Česká veřejnost tak bude mít možnost uctít památku obětí touto formou a na veřejných budovách budou staženy státní vlajky na půl žerdi," vysvětlil Forejt.

Svíčky, květiny a vzpomínky 

Polský prezident s manželkou a téměř stovka dalších pasažérů stroje, mezi nimi mnozí polští politici a velitelé armády, zahynuli při nepodařeném přistání vládního speciálu na letišti u západoruského Smolensku. Polští představitelé letěli na pietní obřad do Katyně.

Češi i Poláci žijící na našem území přinášejí od víkendu květiny a svíčky k budově polské ambasády v Praze. Obdobná je i situace před konzulátem v Ostravě. "Je mi to velmi líto a s Poláky soucítím, proto jsem přišla. Mám k nim vřelý vztah, vždyť jsou to naši nejbližší sousedé. Ta osudovost celé tragédie mě neskutečně zasahuje," řekla ČTK Marta Ševčíková z Ostravy poté, co zapálila svíčku.

Tragédii si lidé na severu Moravy připomenou také při ekumenické smuteční bohoslužbě, která se bude konat v pátek.