Maršálek polského Sejmu Bronislaw Komorowski, který převzal funkce zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, už po nových informacích nepovažuje za potřebné spěchat se jmenováním nového guvernéra centrální banky. Dosavadní guvernér Slawomir Skrzypek zemřel stejně jako Kaczyński při sobotním leteckém neštěstí. Polské finanční trhy zůstaly dnes stabilní a katastrofa na ně neměla žádný zřetelný vliv.

"Jelikož se ukázalo, že guvernér Skrzypek svolal na dnešek zasedání rady (pro měnovou politiku), nevidím žádný zvláštní důvod, proč spěchat (se jmenováním jeho nástupce)," řekl Komorowski na tiskovém brífinku. Předtím úřadující prezident prohlásil, že v případě centrální banky je nutné rychle rozhodnout, protože pouze guvernér může svolávat zasedání měnové rady.

Jako úřadující prezident má Komorowski právo jmenovat guvernéra centrální banky, kterého by pak potvrdil parlament. Existují však pochybnosti, zda by tak měl učinit, nebo zda by měl počkat, až bude nový prezident zvolen ve volbách, které se zřejmě odehrají v červnu.

Zlotý mírně oslabil vůči euru

Řízení centrální banky se ujal její viceguvernér Piotr Wiesiolek. Dnes se schází rada pro měnovou politiku, aby rozhodla o dalším postupu. Rada je orgánem pro určování úrokových sazeb a dalších zásadních otázek měnové politiky.

Kurz zlotého ráno mírně oslabil vůči euru a posílil proti dolaru, což zhruba kopíruje dnešní trend na celém devizovém trhu, kde po nedělní dohodě eurozóny na rozsáhlé krizové pomoci Řecku evropská měna prudce zpevňuje. Varšavská akciová burza nabrala dopoledne díky Řecku růstový trend. Polské trhy tak nepoznamenala sobotní nehoda, v níž se u letiště ve Smolensku zřítilo polské vládní letadlo a v něm zahynula téměř stovka příslušníků politické, vojenské a církevní elity země.

"Je to obrovská tragédie, pro trh je však nyní klíčové fungování finančního systému a zde žádné potíže neočekáváme," řekl agentuře Reuters analytik devizového trhu v německé Commerzbank Lutz Carpowitz.

Zlotý zpočátku vůči euru klesl o 0,4 procenta, později se však vrátil k páteční úrovni 3,8710 PLN za euro. Ke všeobecně slabému dolaru polská měna posílila o 1,3 procenta. Minulý týden centrální banka poprvé od zavedení plně volného kurzu před deseti lety zasáhla proti dalšímu zpevňování zlotého intervencí na trhu.

Varšavská burza otevřela mírným poklesem a brzy přešla do růstu. Její index WIG20 kolem poledne ve slabém obchodování získával asi 0,4 procenta a byl v blízkosti 20měsíčního maxima. Podle analytiků polské akcie sledují vývoj západoevropských indexů, které povzbudila k růstu dohoda pro Řecko. Na trhu polských dluhopisů vládl naprostý klid a výnosy obligací se nijak nezměnily.

"Život jde dál a to, co se děje na akciovém trhu, je vyjádřením důvěry v polský finanční systém," komentoval to Alek Mazur z varšavské makléřské firmy Espirito Santo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru