Zahraniční obchod Číny v březnu skončil s deficitem 7,24 miliardy dolarů (asi 136,4 miliardy korun). Je to první deficit za téměř šest let a je za ním hlavně vyšší dovoz ropy, automobilů a surovin. Oznámila to dnes čínská celní správa.

Březnový deficit ale podle ní lze považovat za ojedinělý a také ekonomové předpokládají, že ani první schodek od dubna 2004 nezastaví zpevňování kurzu čínské měny.

Proti loňskému březnu se zvýšil objem vývozu i dovozu. Než ale Čína odbourá protikrizová opatření přijatá koncem roku 2008, chce mít jistotu, že hlavně vývoz se dostatečně zotaví. Pak lze také uvažovat o tom, že Čína povolí další revalvaci tamní měny jüan. Od července 2008 Peking drží kurz měny k dolaru prakticky na neměnné úrovni, což je jedním z bodů sváru mezi USA a Čínou.

"Obchodní deficit bude pravděpodobně uváděn jako důkaz, že se obchodní toky samy upravují, i když se kurz čínské měny prakticky nemění. My si ale myslíme, že to nebude stačit na to, aby se tím zastavil proces růstu kurzu jüanu v nadcházejících měsících," řekl ekonom finančního ústavu Royal Bank of Canada Brian Jackson.

Peking je pod silným tlakem, převážně ze strany Spojených států, aby přestal vázat kurz jüanu na dolar. Washington si stěžuje, že čínská měna je výrazně podhodnocena, což nahrává čínským firmám při vývozu zboží na světový trh. Problematikou se příští týden budou zabývat americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao, kteří se ve Washingtonu zúčastní summitu o jaderné bezpečnosti.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru