Americké akcie se v pátek vrátily k růstu a pozorně sledovaný Dow Jonesův index krátce vystoupil nad psychologicky důležitou hranici 11.000 bodů. Okamžitě z ní ale sestoupil a nakonec uzavřel mírně pod ní. Na devizových trzích se výrazně zvyšoval kurz eura, jemuž svědčí spekulace o blížící se pomoci Řecku.

Dow Jonesův index vzrostl o 70,28 bodu a den uzavřel vyšší o 0,64 procenta na hodnotě 10.997,35 bodu. Podobně širší index S&P 500 si připsal 0,67 procenta na 1194,37 bodu, nejlépe ale skončil index Nasdaq Composite, který zpevnil o 0,71 procenta a uzavřel na 2454,05 bodu.

Investoři měli zájem hlavně o energetické tituly, kterým se o příznivou náladu postarala především společnost Chevron. Ta nastínila výhled, který analytiky příjemně překvapil a naznačil, že solidní výsledky budou hlásit i další firmy. Trhu k růstu pomohla i statistika o vývoji velkoobchodních zásob.

"K podpoře trhu přispívá čtvrteční zpráva o maloobchodních tržbách a dnešní zpráva o velkoobchodních zásobách, která byla lepší, než se čekalo," uvedl hlavní analytik společnosti Schaeffer's Investment Research Todd Salamone. Myslím, že se tím potvrzuje, že můžeme být na prahu mnohem výraznějšího oživení ekonomiky, než jsme čekali," dodal.

Za celý týden Dow Jonesův index vzrostl o 0,6 procenta, index S&P 500 přidal 1,4 procenta a index Nasdaq Composite 2,1 procenta. Všechny tři hlavní indexy tak za sebou mají šestý růstový týden v řadě, což se jim naposledy podařilo v polovině loňského března, když se akciové trhy teprve odrážely od nejnižších hodnot za posledních 12 let.

Na devizových trzích se prudce vzhůru vydalo euro, kterému pomáhají spekulace o blížící se pomoci Řecku. V předchozích dnech přitom euro stále klesalo, neboť situace Řecka se postupně zhoršovala a nebylo jasné, zda se Řecko obrátí s žádostí o pomoc na ostatní členy eurozóny a na Mezinárodní měnový fond, jak bylo na konci března dohodnuto na summitu EU.

Euro k dolaru zpevnilo o jedno procento na 1,3490 USD, což je citelný růst proti nejnižší hodnotě 1,3341 USD, na kterou společná evropská měna spadla během první fáze dnešního obchodování. Vůči japonskému jenu euro zpevnilo o 0,6 procenta na 125,58 JPY, dolar vůči jenu si ale 0,2 procenta odepsal a dostal se na 93,19 JPY.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru