Jihozápadní část pražského okruhu od Jesenice po Slivenec, propojující současně plzeňskou dálnici D5 s brněnskou D1, by měla být zprovozněna do konce září. Uvedla to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. "Bude to na konci léta, přesný den ještě určen nebyl," řekla.

Pět měsíců zpoždění

Původně měl být třiadvacetikilometrový úsek hotov již letos v dubnu, aby byl zprovozněn ještě před květnovými volbami. I když již loni na jaře bylo jasné, že se tento termín dá jen těžko stihnout, to, že bude hotov později, potvrdilo Ředitelství silnic a dálnic definitivně až počátkem října.

Nová část okruhu má výrazně odlehčit nynější Jižní spojce a Barrandovskému mostu, přes které denně projede více než sto tisíc vozidel. Zhruba šedesát tisíc, tedy více než polovinu, z nich by měla převzít nová dálnice.

Na okruh jen se známkou

Otevření bude mít pro řidiče ještě další dopad: od toho okamžiku totiž budou muset po drtivé většině okruhu mít dálniční známku.

Zatím však stavba řidičům spíše komplikuje život. Doprava je omezena například na D1 v místě napojení okruhu, kde ŘSD staví obří dálniční křižovatku, nebo na rekonstruovaném nejstarším úseku okruhu, který navazuje na nové části.

Uzavírá se Zbraslav

A komplikace ještě přibudou. Od soboty totiž přibude uzavírka v oblasti Zbraslavi, kde se staví mimoúrovňová křižovatka Strakonické ulice s okruhem. Devět dní budou jezdit auta směrem do Prahy odklonem přes Zbraslavské náměstí.

Propojení D5 a D1 je v současnosti největší silniční stavbou v České republice. Její součástí je řada mostů, například přes údolí Vltavy a Berounky, a tunelů. Podle uzavřených smluv by měly náklady na 23kilometrový úsek činit 16 miliard korun bez daně z přidané hodnoty. Celková délka velkého pražského okruhu má být 83 kilometrů, nyní je hotovo 17 kilometrů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru