Propouštění, osekání bonusů, omezení služebních cest? I tak se dá šetřit, ale lze využít i jednodušší způsob. Změnou fontu písma u dokumentů, které jsou posílány k vytištění na tiskárně.

Podle holandského serveru Printer.com, který srovnává vlastnosti tiskáren, lze ušetřit u jedné tiskárny při průměrném tisknutí zhruba 20 dolarů ročně (zhruba 400 korun), záleží samozřejmě na intenzitě tisku. Pro školy anebo firmy, kde se tiskne "o stošest" by úspora mohla v součtu znamenat i několik tisíců dolarů jen díky prosté změně nastavení písma.

Úspořit totiž můžete na inkoustu, protože každý typ písma ho využívá při tisku různé množství. Náplň v tiskárně je tak různá, pokud použijete při tisku například font Century Gothic místo velmi častého Arialu.

Na radu Printer.com dali na americké univerzitě v Green Bay ve státě Wisconsin, kde doporučili, aby zaměstnanci pro všechny tištěné dokumenty používali font Century Gothic. Škola také plánuje změnit nastavení mailové pošty v systému univerzity, aby měl ve výchozím nastavení také font Century Gothic. "Reakce byly velmi pozitivní, nikdo si nestěžoval na nečitelnost," řekla Diane Blohowiak, která koordinuje IT podporu na univerzitě.

Dosud škola, kde studuje 6,5 tisíce studentů, v průměru za rok zaplatila za inkoustové tonery do tiskáren kolem 100 tisíc dolarů za rok (necelé 2 miliony korun). Ačkoli studenti a zaměstnanci budou moci změnit nové úspornější výchozí písmo za jiný, při tisku výraznější font, koordinátorka věří, že náklady na tonery se sníží nejméně o 5-10 procent, tedy až o 10 tisíc dolarů za rok.

Century Gothic o třetinu lepší než Arial

Podle serveru Printer.com byly mezi nejužívanějšími typy písem nejvíce úsporné fonty Century Gothic a Times New Roman. Na dalších místech se umístily fonty Calibri, Verdana, Arial a Sans Serif, o stupeň níže pak byly fonty Trebuchet, Tahoma a Franklin Gothic Medium.

V porovnání nejlepší Century Gothic využívá asi o 30 procent méně inkoustu než Arial.

"Množství inkoustu u daného typu písma záleží na tloušťce jednotlivých písmen. Písmo ve variantě "narrow" (úzký) nebo "light" (lehký) ve svém názvu, je obvykle lepší než varianta "bold" (tučný) nebo "black" (černý)," vysvětluje Thom Brown, člen výzkunmého týmu firmy Hewlett-Packard, která je jedním z největších výrobců tiskáren na světě.

Také tzv. patkové fonty (pozn. red. "serif font" - např. Times New Roman nebo Courier) - fonty s malými patkami na na horní i dolní části písmena - mají tendenci používat tenčí linky a tím méně inkoustu než bezpatkové "sans serif" protějšky.

Méně inkoustu není vše

Pokud byste uvažovali o změně písma doma na úspornější typ, tak koupíte ročně zhruba o jednu kazetu toneru do tiskárny méně každý rok. Na druhou stranu ale zase můžete spotřebovat více papíru, protože některé fonty, které využívají méně inkoustu, včetně Century Gothic, jsou zase širší.

Dokument, který se vejde v Arialu na jednu stránku, tak v širším fontu (např. Century Gothic) přeteče na stránky dvě. Blohowiaková k tomu říká, že podle jejího zjištění je ale inkoust podstatnější položkou na celkové ceně za tisk. Na druhou stranu jsou ekologické náklady na výrobu a spotřebu papíru určitě vyšší než u inkoustu.

"Možná, že některé znaky využívají méně inkoustu, ale pokud potisknete více papíru, tak už to není taková úspora, že?" říká Allan Haley, ředitel firmy Monotype Imaging, která vyvinula právě font Century Gothic.

A dodává, že Century Gothic byl vyvinut jen pro určité bloky textu, jako jsou titulky a nadpisy v novinách, ne pro celé dokumenty. I přes výzkum Printer.com univerzity v Green Bay doporučuje Haley používat Times New Roman nebo Arial kvůli jejich čitelnosti.

Nejlépe netisknout vůbec

Výběru písma pro své aplikace věnuje velkou pozornost i softwarový gigant Microsoft. Novou firemní filozofií je, že čím lépší a hezčí je písmo na obrazovce, tím méně pokušení bude pro někoho samotný tisk, komentuje situaci Simon Daniels, programový manažer pro typografii v Microsoftu.

"A to byl také důvod, proč Microsoft změnil výchozí nastavení fontů v systému Office 2007 z původně preferovaných Arial a Times New Roman na Calibri a Cambria," říká. "Snažíme se posunout hranice, než opravdu lidé kliknou na tlačítko Tisk," dodává.

Standardní rady pro úsporu nákladů na tisk jsou: vše si nejdříve prohlédněte v režimu "návrhu tisku". Vyživejte obě stránky listu. Použití úspory inkousty změnou fontu písma je jen další možností na zvážení.
A "nejzelenější" způsob, jak ušetřit při tisku, je netisknout vůbec.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru