Podíl společnosti ČEZ na tuzemském trhu se zemním plynem v současnosti činí 2,1 procenta a firma se chystá příští rok nabízet plyn také na Slovensku. Zvažuje i prodej plynu domácnostem. Sdělil to mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Energetická společnost nabízí plyn firemním zákazníkům od září loňského roku.

"Náš vstup na trh s plynem považujeme za velmi úspěšný," uvedl Kříž. U velkoodběratelů činí tržní podíl skupiny ČEZ s plynem 4,3 procenta. "Zatím s nabídkou oslovujeme jen firemní zákazníky. Zvažujeme ale také vstup na trh s plynem pro domácnosti, testujeme informační systémy a v blízké době rozhodneme, zda a kdy vstoupíme i do tohoto segmentu," doplnil Kříž.

ČEZ v současnosti dodává plyn 115 zákazníkům, což čítá přes 270 odběrných míst. Roční objem prodaného plynu se blíží 1800 gigawatthodinám.

Dodavatele plynu v České republice mění čím dál více zákazníků. Zatímco v roce 2008 podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) změnu podstoupilo necelých 600 odběratelů, v loňském roce jejich počet již přesáhl 33.000. Vedoucím dodavatelem plynu v ČR je RWE Transgas s podílem na trhu kolem 70 procent, Pražská plynárenská pak ovládá zhruba 15 procent trhu, následují společnosti Vemex, E.ON a další.

ČEZ chce rozšířit svou nabídku zemního plynu i na Slovensko. "Doplňujeme náš tým o specialisty na zemní plyn a budujeme potřebnou infrastrukturu," uvedl Kříž. První dodávky plynu na Slovensko plánuje firma od počátku příštího roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru