Euro se propadá, kurz koruny rychle šplhá vzhůru. Za to všechno mohou problémy Řecka, ale i větší optimismus ohledně vyhlídek světové ekonomiky. Během čtvrtka  se česká měna dostala až na 25,108 korun za jedno euro a zakončila na 25,198 koruny za euro. Tak silná byla naposledy loni v září. Ještě před třemi měsíci stálo euro 26,40 korun.

A podle ekonomů její "jízda" nemusí zdaleka končit.  Světoví investoři totiž pod dojmem toho, že krize je u konce a rozvíjející se země včetně Česka bude čekat rychlejší zotavení, než země s eurem, tyto "exotické" měny za eura nakupují.

Není také jisté, kdy se růst kurzu koruny nakonec zastaví. Jednak to mohou způsobit kroky ČNB, jednak je Česko před volbami a jejich výsledek může investory znervóznit. Průměrný odhad 18 bank pro agenturu Bloomberg je proto pro letošek přibližně na současných hodnotách. A až potom by měla měna růst.

"Posilování koruny je oprávněné. Česká ekonomika potvrzuje oživení a měla by v tomto roce svým výkonem překonat eurozónu. Vůči euru by mohla koruna dál posilovat až k úrovni 24 korun za euro," myslí si hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Jiná je situace u dolaru. Ten již několik měsíců posiluje vůči většině světových měn a sílit by měl i nadále také proti české koruně.

Snížit či nesnížit sazby? Otázka pro ČNB

Co všechno to pro Česko znamená? Není to jen levnější dovolená v zahraničí. Česko dostává třeba méně na evropských dotacích. Každým posílením o 50 haléřů přijde Česko o 13 miliard korun. Roste také pravděpodobnost, že úroky budou nižší.

ČNB totiž může kvůli tvrdé měně snížit hlavní úrokovou sazbu, od které se za normálních okolností odvíjí úročení úvěrů i vkladů v celé zemi, na historické maximum 0,75 procenta. Již na posledním zasedání hlasovali pro snížení úroků dva členové rady ze sedmi. "Posílení pod 25 korun za euro by mohlo podrazit nohy křehkému ekonomickému růstu a přinutit ČNB snížit úroky," říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Centrální banka by snížením úroků-nebo jen prohlášením, že k tomu možná přistoupí-mohla ekonomickému růstu pomoci. Banky sice na úroky ČNB příliš nereagují a firmy ani lidé si tak asi o moc levněji nepůjčí, jenže snížením sazeb by centrální bankéři zároveň srazili právě kurz koruny. Úroky v Česku by najednou byly nižší, než v zemích, které používají euro, a koruna by rázem byla proti evropské měně méně výhodnou investicí.

Slabší měna je přitom výhodnější pro exportéry a jelikož export táhne z 80 procent celou českou ekonomiku, je výhodnější i pro vyšší růst.

Podle ekonomů však to, jak je koruna silná, není zdaleka takový problém, jako když lámala rekordy v minulosti. "Oživuje poptávka v Německu u našeho největšího obchodního partnera, což exportérům naopak pomůže," říká Jan Vejmělek z Komerční banky.