Kdysi nejobdivovanější centrální bankéř světa Alan Greenspan se před Komisí pro vyšetřování finanční krize snažil odpovídat na otázky, proč jeho instituce nečinila odpovídající kroky proti rizikům vzniku krize, kterou ani nebyla schopna předpovědět.

Greenspan sice připustil, že se "staly chyby", odmítl však uznat, že Fed a on sám měli za krizi významnější odpovědnost. Ta podle něj padá na řadu jiných aktérů včetně bank a ratingových agentur a vina padá i na historické okolnosti.

Greenspan ve svém vystoupení odpovídal kritikům, podle nichž Fed selhal při regulaci hypoték pro ty, kteří si takové zadlužení nemohli dovolit. Z obřího množství těchto úvěrů se následně stala takzvaná toxická aktiva, která zamořila bilance bank a vyvolala krizi. Podle Greenspana Fed neměl žádnou pravomoc regulovat nebankovní instituce, které většinu těchto podstandardních hypoték vydávaly.

Předseda komise Phil Angelides namítl, že Fed k rizikovým půjčkám a pochybným úvěrovým praktikám vydával směrnice, ale nijak je nereguloval, přestože to úředníci Fedu doporučovali. "Proč jste za této situace nejednali, abyste omezili pochybné a podvodné podstandardní úvěry?" ptal se Angelides. "Mohli jste, měli jste, ale nedělali jste to," dodal.

"Dělali jsme chyby? Samozřejmě, že jsme dělali chyby," odvětil Greenspan. "Manažeři finančních institucí spolu s regulačními úřady včetně avšak nikoli výlučně Federální rezervy selhali tím, že nepochopili velikost, délku a možný dopad tržních rizik, které vedly ke krizi," dodal.


Greenspan také upozornil na to, že masivní poskytování hypoték chudším vrstvám mělo silnou politickou podporu, odmítl ale připustit, že by tato podpora vedla ke krizi, jak argumentuje řada ekonomů. Upozornil ovšem, že Kongres nutil Fed, aby zajistil, že hypotéky pro chudší budou dál růst a že odpor vůči takovému konsenzuálnímu politickému tlaku by byl marný.

"Předpokládá se sice, že Federální rezerva je nezávislý úřad, a tak to také do určité míry je, jsme však výtvorem Kongresu a kdybychom řekli, že míříme do bubliny a musíme to omezit, Kongres by řekl, ´nemáme ponětí, co to vykládáte´," řekl Greenspan.

 

 

Může za to i vládní politika

Greenspan však také připomněl, že plameny krize silně zažehávala poptávka po rizikových hypotékách ze strany polovládních hypotečních gigantů Fannie Mae a Freddie Mac. Obě instituce k nákupům těchto rizikových aktiv povzbuzovala vládní politika podpory vlastnického bydlení, konstatoval bývalý šéf Fedu.

Greenspan podobně jako jeho nynější nástupce Ben Bernanke odmítl převažující názor, podle něhož jedním z hlavních faktorů krize bylo to, že Fed uměle dlouho udržoval nízké oficiální úrokové sazby. Na vině byly podle něj dlouhodobé tržní úroky které byly důsledkem přebytku úspor v rozvojových zemích jako Čína. Období po pádu komunismu bylo také podle něj charakteristické přílivem levných pracovních sil na globální trh, což minimalizovalo inflaci a znemožňovalo držet vyšší úrokové sazby.

Ekonomové však poukazují na známou "Greenspanovu doktrínu", podle níž měnová politika centrální banky nemůže mít za úkol usměrňovat inflaci cen investičních aktiv jako akcií nebo nemovitostí. Důsledkem tohoto názoru jsou podle kritiků opakované "bubliny" nadhodnocených cen aktiv.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru