Silná koruna není trnem v oku jen pro exportéry nebo centrální banku. Každé posílení koruny vůči euru o 50 haléřů totiž ukrojí z evropských dotací pro Česko 13 miliard korun. Na semináři České spořitelny to uvedl její analytik a odborník na evropské fondy Jan Jedlička. Koruna má k euru přitom dále zpevňovat, což znamená, že by se dotace mohly ještě více ztenčit.

V rozpočtovém období 2007 až 2013 může Česko z EU získat 26,69 miliardy eur. Podle aktuálního kurzu to je kolem 674 miliard korun. Ještě donedávna přitom ministertvo pro místní rozvoj uvádělo, že Česko může z Bruselu získat 801,7 miliardy korun.

Toto číslo přitom vychází z kurzu 30 korun za euro, ale současný kurz kuruny vůči euru je okolo 25 korun. A do konce roku by mohla podle analytiků posílit pod 24 korun za euro.

Dostane se na méně projektů

Protože příjemci v tuzemsku nárokují a také dostávají evropské dotace v korunách, v celkovém součtu to znamená, že podporu dostane méně projektů. Za první tři roky současného sedmiletého období dostali tuzemší příjemci z evropských fondů proplaceno 108 miliard korun.

Zpevňování koruny přitom bohužel nemá vliv na to, kolik Česko odvede do unijního rozpočtu. A naše platba není dána fixně tak jako Bruselem rozdělované dotace. „Vývoj směnného kurzu nemá na naše příspěvky vliv, neboť platby do rozpočtu jsou odváděny v korunách,“ potvrdil serveru iHNed.cz mluvčí ministertva financí Jakub Haas.

Česko do společné kasy odvádí 75 procent vybraných cel z obchodu se třetími zeměmi, 0,3 procenta přepočteného základu DPH a podíl z hrubého národního důchodu (HND). Zatímco první dvě části jsou pevně dané, podíl z HND je variabilní dle toho, kolik je potřeba doplnit, aby rozpočet unie byl vyrovnaný.

Dvakrát víc dostáváme než dáváme

Česko přitom i přes růst koruny bude ještě dlouho z unie mnohem více dostávat než dávat. Zatímco v probíhajícím platebním období 2007 až 2013 máme nárok na (dle současného kurzu) zhruba 95 miliard ročně, tedy více než dvojnásobek našeho ročního příspěvku.

Na letošní rok má státní pokladna na odvody do rozpočtu EU vyčleněno 40 miliard korun. „V následujících letech se očekává obdobná částka,“ uvedl Haas.

Od svého vstupu do EU Česko do unijního rozpočtu odvedlo 182,5 miliardy korun, z unie naopak dostalo 280 miliard. Čistý příjem státu je tak 97,5 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru