Cena zlata v eurech vystoupila na nový rekord vysoko nad 851 eur (zhruba 21.500 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Zlatu pomáhá k růstu hlavně fyzická poptávka, vliv ale mají také obavy z dalšího vývoje kurzu eura. Měna doplácí na problémy Řecka a v poslední době slábne téměř každým dnem.

Krátce před 9:00 se unce zlata prodávala až za 851,86 EUR/oz, kde její cena ještě nikdy nebyla. Později z rekordu mírně sestoupila, i tak se však drží nad 850 eury.

Cena zlata v dolarech byla na rekordu loni v prosinci, kdy vystoupila až nad 1220 USD/oz. V současné době se cena pohybuje kolem 1130 USD (asi 21.300 Kč) za troyskou unci, takže k výstupu na nový rekord jí chybí ještě kolem osmi procent. Analytici však tvrdí, že výstup na nový rekord je i v dolarech pouze otázkou času.


Řecko se potýká s vážnými finančními problémy, které souvisejí především s vysokými dluhy a rozpočtovým deficitem. Země se snaží získat peníze, aby v nejbližších týdnech mohla splatit až 23 miliard eur. Dosavadní vývoj hodně přispívá k poptávce po alternativních aktivech, jako je zlato.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru