Ministerstvo vnitra eviduje od počátku roku 32 stížností na bavorské policisty od českých řidičů na údajnou šikanu při silniční kontrole. Německá strana zatím nepotvrdila termín schůzky s Čechy, rakouská chce o problému jednat počátkem května, sdělila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Ministerstvo celkem eviduje od ledna 2008 přes 117 stížností, z toho 25 na rakouskou policii. Zbývající stížnosti jsou směřovány hlavně proti bavorským policistům. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na údajně arogantní chování policistů a celníků v civilu.

Počet stížností na údajnou šikanu ze strany bavorských policistů vzrostl od počátku roku, kdy byly v Česku stanoveny limity pro množství drog. Podle nich policie rozlišuje, zda je přichycený člověk s drogou podezřelý ze spáchání přestupku či trestného činu. Bavorská strana si to prý vysvětlila tak, že jsou v Česku drogy povoleny.

Ministr vnitra Martin Pecina požádal své protějšky v Německu i Rakousku o schůzku. Zatímco rakouská strana termín květnové schůzky ve Vídni potvrdila, německá strana se stále k termínu jednání nevyjádřila. Podle informací ČTK vnitro navrhlo termín schůzky ve druhé polovině dubna v Praze. Německé úřady také české stížnosti na nepřiměřené kontroly několikrát odmítly.

V loňském roce česká policie také začala rozdávat řidičům jedoucím do Německa a Rakouska letáček s návodem, jak mohou policisté postupovat a kde si řidiči mohou případně stěžovat. Podobné letáčky začala letos rozdávat i bavorská policie.


Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Česko s Německem o režimu po vstupu do Schengenu jednalo. Například policejní prezidenti ČR a největší německé země Bavorska Oldřich Martinů a Waldemar Kindler v listopadu 2007 informovali, že po rozšíření schengenského systému posílí kontrolu více než tisícovka policistů po obou stranách hranic mezi Čechami a Bavorskem.