Při útoku maoistických povstalců ve východní Indii zemřelo 73 příslušníků bezpečnostních složek. Podle ministra vnitra státu Čhattísgarh jde o jeden z nejhorších útoků maoistů proti vládním silám v uplynulých letech. Ministr také nevyloučil, že počet mrtvých bude ještě vyšší.

"Zatím máme potvrzených 73 mrtvých při útoku. Dvě desítky byly zraněny," uvedl policejní důstojník Amreš Mišra.

Povstalci obklíčili celou oblast a zaútočili střelbou z vyvýšených pozic a výbušninami na hlídku polovojenské policie v pralesní oblasti, kde mají maoisté jednu ze svých bašt. Pod jejich palbu se ale následně dostaly i policejní posily, které se snažily vyzvednout mrtvá těla.

Maoisté, kteří zahájili svůj boj v roce 1967 a útoky podnikají ve dvacítce indických států, tvrdí, že bojují za práva chudých a bezzemků a že jejich vzorem je čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung. Jejich akce si vyžádaly už tisíce obětí.

Častým cílem jejich útoků jsou policisté a vládní zaměstnanci. Podle indických zdrojů je v zemi asi 10 tisíc až 20 tisíc ultralevicových radikálů, které indické zdroje označují za "rudé teroristy".

Obvykle však povstalci míří na železniční tratě nebo továrny, aby narušili ekonomickou aktivitu v mnoha z odlehlých oblastí s nerostným bohatstvím. Ve státě Urísa, bohatém na nerostné zdroje a protkaném doly, v neděli nastražili minu, která zabila policistu. Do měst se vydávají jen zřídka.

V únoru jeden z maoistických vůdců navrhl vládě příměří, pokud armáda a policie zastaví ofenzivu, kterou zahájily koncem loňského roku s cílem vypudit povstalce z jejich skrýší. Ministerstvo vnitra tehdy dalo na vědomí, že povstalci nejprve musí skončit s útoky a nabídku učinit formálně.

 

Související