Torpédoborec vybavený zbraněmi, které dokáží zasáhnout cíl až na vzdálenost 32 kilometrů, a s vojenskou helikoptérou Lynx na palubě. Proti němu stojí hrstka somálských pirátů zadržující 24 rukojmí na palubě obřího ropného tankeru. Taková situace nastala kdesi východně od somálských břehů poté, co Korejci dostihli loď unesenou v neděli v Indickém oceánu.

Jenomže útok na tanker, který uveze skoro dva miliony barelů ropy, by nejen mohl ohrozit životy zadržovaných námořníků, ale také způsobit ekologickou katastrofu. A tak je nejpravděpodobnějším dalším scénářem vyjednávání.

"Vypadá to, že dojde na vyjednávání, ale nemůžeme nic potvrdit, protože rukojmí i ropný tanker jsou v ohrožení," řekl agentuře AP mluvčí ministerstva zahraničí  Lim Jeong-taek, který odmítl uvést jakékoliv další podrobnosti včetně místa, kde se nyní obě lodi nacházejí.

Na palubě torpédoborce, který má za úkol právě strážit obchodní lodě proplouvající nebezpečným Adenským zálivem, jsou přitom tři stovky námořníků, třicetičlenný tým průzkumníků a na čtyřicet protilodních střel. Jenomže v případě tankerů panují velmi přísná bezpečnostní opatření – posádka nejenže nesmí držet žádné zbraně, ale na palubě si nesmí ani zapálit cigaretu.

"Důvod, proč je útok tak hrozně riskantní je to, že musíte piráty zaskočit a převzat kontrolu nad lodí tak rychle, jak jen je to možné. Pokud se to nestane rychle, může to ohrozit posádku," vysvětluje Graeme Gibbon Brooks, britský odborník na námořní operace.

Tanker Samho Dream, který má singapurského majitele a je provozován korejskou společností, byl unesen v neděli při cestě z Iráku do USA asi 1500 kilometrů východně od somálských břehů. Loď o tonáži 319 tisíc tun uveze až 1,9 milionů barelů ropy, což je podle agentury Reuters více než jednodenní produkce z iráckých ropných polí a při dnešních cenách suroviny odpovídá hodnotě 160-170 milionů dolarů.