Americká vláda obvinila japonskou automobilku Toyota Motor ze zatajování problémů s vadnými plynovými pedály a navrhla pokutu 16,4 milionu dolarů (310 milionů Kč). Je to nejvyšší možná pokuta, kterou mohla automobilka dostat za jeden prohřešek. Toyota jich podle ministerstva spáchala víc, tudíž se dají v blízké době očekávat další sankce.

Rozhodnutí americké vlády je prvním oficiálním výrokem, že Toyota porušila bezpečnostní předpisy v USA. Automobilka se proti pokutě může odvolat.

Toyota o závadě věděla od září, začala jednat až v lednu

"Nyní máme důkaz, že Toyota nesplnila své zákonné povinnosti," uvedl LaHood. "Ještě hůře, měsíce vědomě tajili nebezpečnou závadu před americkými úřady a nepodnikli opatření k ochraně milionů řidičů a jejich rodin," dodal. Ze získaných dokumentů podle něj vyplývá, že Toyota o problémech s pedály věděla již koncem září, ale kroky k jejich odstranění zahájila až v lednu.

Toyota se k pokutě přímo nevyjádřila. Uvedla nicméně, že podnikla opatření ke zlepšení komunikace ohledně bezpečnostních otázek s regulačními orgány i spotřebiteli.

Analytik Jesse Toprak ze společnosti TrueCar.com očekává, že Toyota se proti pokutě navržené ministerstvem dopravy odvolá, protože by pro ni mohla mít negativní důsledky. "Tato pokuta by se mohla stát základem pro hromadnou žalobu," upozornil. Podle některých analytiků by však firma bojem proti pokutě zbytečně ke svým problémům se svoláváním automobilů přitahovala pozornost, a jelikož je částka vůči rozpočtu Toyoty nepatrná, tak ji bez odvolání zaplatí. 

Toyota byla kvůli problémům s nechtěným zrychlováním nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů, z toho zhruba šest milionů ve Spojených státech.


Toyota je nyní největší automobilkou na světě. Svou vedoucí pozici si firma vybudovala nabídkou bezpečných a spolehlivých automobilů za rozumnou cenu. Rozsáhlá svolávání automobilů k opravě však mají negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.