Hokejisté Pardubic zvítězili i ve druhém domácím utkání na úvod semifinálové série play off extraligy, když dnes porazili Liberec 4:0. Své druhé čisté konto ve vyřazovacích bojích udržel brankář Dominik Hašek. Branky vítězů vstřelili Daniel Rákos, jenž otevřel skóre ve 36. minutě, Jan Starý, Petr Sýkora a Jiří Cetkovský. Série se stěhuje do Liberce, kde je ve středu od 18:10 na programu třetí zápas.

Zpočátku dominovaly utkání ještě o něco pevnější obrany, než tomu bylo v sobotu. Ve čtvrté minutě hrál Liberec první přesilovku, ale vůbec nic z ní nevytěžil. Na začátku deváté minuty připravil Somík slibnou šanci pro Špirka, jenže Pinc se překvapit nenechal.

První třetině dominovaly obrany

V 17. minutě při přesilovce hledal Starý najíždějícího beka Nakládala, který tečoval jen těsně mimo. V závěru první třetiny se pěkně proháčkoval až tváří v tvář Haškovi Dušek, pardubický gólman ale na zádech lapačkou zastavil puk před brankovou čárou. O poctivě pracujících defenzivách obou týmů svědčil i nízký počet zásahů brankářů po první třetině, který byl vyrovnaný 5:5.

V úvodu druhé části hrála obě mužstva v krátkém sledu po sobě přesilovku. Pardubičtí se sice usadili v útočném pásmu, jejich souhře ale chyběl moment překvapení i střelba. Ještě hůře si v početní výhodě vedli Bílí Tygři, když mohli dvakrát v rozmezí pár vteřin inkasovat. Nejprve jim ujel Pineault, ale Pinc s velkou dávkou štěstí jeho střelu vyrazil. Krátce nato orazítkovala Píšova bomba horní tyčku.

Skóre otevřel Rákos

Ve 33. minutě pálil chytře zpoza obránce Rákos, Pinc ovšem vytěsnil kotouč levým betonem. Rákose si střelecké štěstí našlo o chvilku později. Cetkovský nahazoval puk na libereckou klec, Derner ho přikopl rovnou na hůl pardubického útočníka do prostoru mezi kruhy a Rákos zacílil přesně.

Když už se zdálo, že oba celky půjdou při jednobrankovém rozdílu podruhé do kabin, udělali Severočeši obrovskou chybu a draze za ni zaplatili. Na modré čáře jejich obranného pásma jim sebral puk Starý a místo přihrávky Koukalovi v přečíslení dvou na jednoho zvýšil deset vteřin před přestávkou sám na 2:0 přesnou ranou pod Pincovu vyrážečku.

Po gólu Sýkory už pardubickou arénou obíhaly mexické vlny

Třetí dvacetiminutovku rozehráli díky přesilovce po vyloučení Nedorosta lépe Pardubičtí. Liberec jakoby se následně nadechoval k náporu, ale v polovině 46. minuty dostal další direkt. Zohorna našel zpoza branky najíždějícího kanonýra Sýkoru, ten střelou bez přípravy překonal Pince a rozjásal vyprodanou halu potřetí. Hledištěm ČEZ Areny chvilku nato začaly obíhat "mexické vlny".

V 50. minutě uhájil Hašek čisté konto proti ostré ráně Nedvěda i důrazné dorážce Nedorosta. Vzápětí na druhé straně mohl přidat pojistku Starý, Pinc však s obrovským štěstím odolal, když se skákající puk zastavil na jeho pravé tyčce. Liberecký gólman vzápětí vleže zmařil i bekhendovou dorážku.

Severočeši v sobě nacházeli už jen málo psychických sil na zvrat a podle toho také vypadala jejich přesilovka z 55. minuty. Naopak krátce po jejím skončení se domácí dostali do přečíslení dvou na jednoho, které parádně zakončil Cetkovský a mezi Pincovými betony zvýšil na 4:0. Závěr již odehrál Eaton v exhibičním tempu a pohlídal Haškovu nulu.

Jan Votruba (Pardubice): "Mužstvo je dnes třeba pochválit, protože hrálo opravdu velice dobře. Trošku nás zbrzdila ta vyloučení; myslím, že jsme snad třikrát přehodili puk přes plexisklo nebo do síťky. To byla strašně důležitá fáze utkání, protože jsme tam neinkasovali, ba naopak v závěru třetiny jsme dvakrát skórovali. Opravdu jsme dnes hráli dobře, hráčům patří dík za dnešní zápas."

Jiří Kalous (Liberec): "Musím poblahopřát soupeři k naprosto zaslouženému vítězství, protože dneska nás předčil ve všech činnostech a v podstatě nás přejel jako parní válec. Dneska jsme neměli nárok. Musíme se poučit, pak rychle zapomenout na ten zápas a soustředit se na další utkání."

Semifinále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

Eaton Pardubice - Bílí Tygři Liberec 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 36. Rákos (Cetkovský), 40. Starý, 46. P. Sýkora (Zohorna, Pivko), 57. Cetkovský (Kousal, Pivko). Rozhodčí: Hradil, Husička - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 10.115 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

Pardubice: Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, MacKenzie - Kolář I, Koukal, Starý - Pineault, Špirko, Somík - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Kousal, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.
Liberec: Pinc - Hunkes, Výtisk, Moravec, Derner, Holub, Čakajík, Rýgl - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Podkonický, Plodek - Ondřej, Blatný, Matějovský - Špaček, Dušek, Víšek - od 21. navíc Vantuch. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.