Na činžovní dům v Rybářské ulici v Opavě někdo v noci na sobotu zaútočil dvěma zápalnými láhvemi, které však nehořely. Nikdo tak nebyl zraněn a nevznikla ani žádná materiální škoda, řekl v neděli ČTK opavský policejní mluvčí René Černohorský. V domě žijí Romové.

Láhve pachatel vhodil na vstupní chodbu do domu v nočních hodinách, vchodové dveře u domu jsou trvale otevřené. Podle Černohorského byla v láhvích zatím přesně nezjištěná tekutina. Zdroj seznámený s případem uvedl, že láhve měly i knoty a obsahovaly pravděpodobně nějaký druh oleje. Případ policistům nahlásil pětapadesátiletý obyvatel domu.

Policie případ šetří jako obecné ohrožení. "Láhve s neznámou tekutinou byly zajištěny a byly zaslány na chemickou expertízu, tedy na speciální chemické rozbory," podotkl Černohorský.

Podle Kumara Vishwanathana, který se v regionu už několik let věnuje práci s romskou komunitou, nesmí být žádný obdobný útok podceňován. Vishwanathan v neděli řekl, že bude nyní hodně záležet na rozhodnutí soudu, který by se měl v květnu začít zabývat loňským žhářským útokem ve Vítkově. "Společnost musí dostat jasný signál, že jde o nebezpečné věci, které budou potrestány," míní Vishwanathan.

Dodal, že takové útoky nejsou žádnou klukovinou a společnost by je neměla odpouštět. Podle Vishwanathan především část mládeže přestává mít jakési mantinely a hodit zápalnou láhev začíná být stejně normální jako dát facku. "Nevnímají, že tohle je něco úplně jiného, to není jako petarda," uvedl. Doplnil, že lidé už si zápalnými láhvemi začínají vyhrožovat i ve vlastních rodinách. Obrátila se na něj například starší žena, které takto vyhrožoval vnuk.

Útok v Bedřišce ohrozil třináctiletou dívku

Neznámý žhář či žháři zaútočili v noci na neděli 14. března také na domek v ostravské kolonii Bedřiška. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. Útok policisté vyšetřují jako vraždu ve stadiu pokusu.

Loni v dubnu žháři zaútočili i na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Policie útočníky dopadla, proces se čtveřicí obžalovaných pravicových extremistů z Opavska a Bruntálska začne u Krajského soudu v Ostravě 11. května. Hlavní líčení budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Muži jsou obžalováni z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.

Související