S kauzou loterijního zákona přišel loni v září deník Mladá fronta Dnes. Představitelé některých stran byli podle deníku při diskusi s reportérem vydávajícím se za majitele heren ochotni za peníze slíbit, že se pokusí změnit novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora. Policie kauzu odložila. ČTK to v pátek řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Státní zástupce podle ní odložení případu akceptoval.

Podezření se mimo jiné týkalo poslance KSČM Jiřího Dolejše a jeho stranického kolegy Čeňka Miloty. V jejich případě policie podle informací ČTK sice zahájila úkony trestního řízení s podezřením na spáchání trestného činu přijímání úplatku, obvinění ale nakonec nepadla. Dolejšovi by přitom v takovém případě hrozilo až 12 let vězení. "V případě dvou lidí nebyly zjištěny takové informace, které by vedly k zahájení trestního stíhání. Bylo to odloženo s tím, že se nejedná o podezření z trestného činu," uvedla Zenklová.

"Vnímám to jako potvrzení toho, co jsem vždycky říkal. To znamená, že se v té kauze nic trestněprávního nestalo. Šlo o normální jednání s člověkem, o kterém se pak, bohužel, ukázalo, že byl někým jiným," řekl ČTK Dolejš, který případ v minulosti označoval za mediální bublinu.

Dolejš i Milota v souvislosti s kauzou rezignovali na funkce místopředsedů KSČM. "Byl jsem teď znovu zvolen do ústředního výboru za Prahu. V tuto chvíli se plně soustředím na kampaň," reagoval Dolejš na dotaz, zda bude usilovat o návrat do vedení komunistické strany. Už dříve také zažaloval vydavatele MfD - společnost Mafra, na níž se domáhá omluvy. Jednání bylo podle Dolejše nařízeno na konec dubna.

Kvůli kauze rezignoval i generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka. Vstřícně se podle MfD zachoval také poslanec TOP 09 Ladislav Šustr. Ten později kromě složení mandátu ohlásil, že nebude ani na kandidátce TOP 09, kde původně pro sněmovní volby figuroval. V jejich případě však policie ani nezahájila trestní řízení. "U dalších dvou lidí nebyly shledány důvody pro zahájení úkonů trestního řízení," řekla Zenklová.

MfD vyslala za představiteli politických stran člověka, který se představil jako majitel sítě heren Jackpot. Nabízel jim milion korun za to, že novelu zákona upraví ve prospěch loterijních firem.

Při testu oslovil člověk, jehož vyslala redakce jako majitele neexistující sítě heren Jackpot, šest parlamentních stran, z nichž pouze zelení ho odmítli rovnou, zatímco ODS, ČSSD a lidovci až po určité době. Nejhůře podle MfD a serveru iDnes.cz dopadli v testu komunisté a strana TOP 09, kteří by byli ochotni peníze přijmout, skrýt identitu dárce a lobbovat za nepřijetí návrhu.