Pražská burza ve čtvrtek rostla, hlavní index PX zpevnil o 2,17 procenta na 1222,8 bodu a byl tak nejvýše od října 2008. Z výsledků burzy vyplývá, že se dařilo většině titulů, především petrochemickému holdingu Unipetrol a těžařské NWR.

"Akciové trhy dnes nahrazují včerejší ztráty a prudce rostou po příznivých makrodatech. Západoevropský EuroStoxx 50 posiluje o 1,5 procenta, o procento jsou zatím silnější americké indexy. Index PX se díky úspěšnému závěru vyšplhal na letošní nejvyšší hodnotu a je tak nejvýš od října roku 2008," uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.

Akcie Unipetrolu přidaly silných 4,80 procenta na 169,99 koruny. Ještě větší zisky si připsaly cenné papíry NWR, které posílily o 5,28 procenta na 229,50 koruny.

Ziskové byly i obě bankovní emise. Cenné papíry rakouské Erste Bank si polepšily o 2,16 procenta na 794,80 koruny a akcie Komerční banky přidaly 3,28 procenta na 3940 korun. Přes 3,5 procenta na 568,90 Kč získaly také akcie mediální CETV.

Nejvíce obchodované cenné papíry energetické firmy ČEZ vzrostly o 1,35 procenta na rovných 900 korun. V červených číslech se ve čtvrtek ocitly pouze akcie prodejce ojetých aut AAA Auto, developera Orco a tabákové Philip Morris. Největší ztrátu 0,89 procenta utržila síť autobazaů AAA Auto, Orco přišlo o půl procenta a Philip Morris víceméně stagnoval.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru