Vyplývá to z březnového průzkumu Hospodářské komory, jehož výsledky byly srovnány s totožným šetřením, které komora uskutečnila v srpnu 2007. Letošní ankety se zúčastnilo 558 respondentů.

"Je to samozřejmě převážně způsobeno zvednutím míry nezaměstnanosti v uvedeném období ze šesti na deset procent a poklesem zakázek. Důležitým faktorem však bylo také zvýšení počtu podnikatelů, respektive osob samostatně výdělečně činných, o zhruba 40.000 na nynějších asi 960.000. OSVČ řada firem využívá při outsourcingu a jako externí dodavatele. Bez stále početnějších OSVČ by nezaměstnanost a potíže se sháněním zaměstnanců byly vyšší,“ uvedl prezident komory Petr Kužel.

Naopak počet firem, které nemají problém s náborem nových pracovníků, se podle průzkumu zvedl z 12 na 22 procent. Množství podniků, které nové zaměstnance nepřijímají, narostlo z devíti na 32 procent. Zbytek uvedl, že zaměstnance nemá.

Některé obory jsou stále nedostatkové

I když počet uchazečů o práci nyní mnohonásobně převyšuje nabídku volných pracovních míst, tak některé především strojírenské a stavební profese jsou podle Kužela stále nedostatkové. Vedle změny systému učňovského školství by mělo tento problém částečně vyřešit využívání nově vznikající národní soustavy kvalifikací, dodal.

Počet firem, které mají problém se získáváním nových zaměstnanců a hledají pomoc na úřadech práce, se snížil v uvedeném období z 52 na 24 procent. Využívání služeb pracovních agentur kleslo z 28 na deset procent. Najímáním cizinců řeší problémy se sháněním zaměstnanců nyní jen čtyři procenta podniků proti 15 procentům před dvěma a půl lety.

Spoléhání na inzerci v médiích spadlo na polovinu z 50 na 25 procent. Firmy mohly uvést u této otázky na rozdíl od předchozího dotazu více odpovědí najednou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru