Přestože měl být Spirit dávno ve výslužbě a už téměř rok vězí zabořen v písku, vědci ho ještě neodepsali. Domnívají se, že robot se v zájmu uspoření energie uložil k "zimnímu spánku".

V režimu hibernace se zařízení pokouší přečkat zimu na Marsu, domnívají se experti. Spirit měl v úterý navázat spojení s družicí Mars Odyssey, což se ale nestalo. Pravděpodobně to znamená, že Spirit se někdy po posledním navázání spojení z 22. března omylem přepnul do režimu zimního spánku, vysvětlil manažer projektu John Callas. V tomto režimu zařízení šetří energii mimo jiné přerušením komunikace.

Vozítko je na Marsu, stejně jako na opačné straně rudé planety jeho stále činné dvojče Opportunity, od počátku roku 2004. Jejich mise byla plánována na tři měsíce, ale už se protáhla na několik let.

Od loňského dubna Spirit vězí v písku, navíc fungují jen dvě z šesti jeho kol. NASA se v lednu rozhodla, že bude svého robotického vyslance využívat jen ke "stacionárnímu" výzkumu povrchu Marsu a už se ho nebude pokoušet vyprostit.

Před pěti roky zapadl do písečné duny i druhý marsovský rover, ale dokázal se sám vyprostit.

Problém pro Spirit představuje klesající množství sluneční energie, která obtížně proniká do zaprášených solárních panelů. Vozítko předchozí zimy přežívalo vždy díky nasměrování solárních panelů proti Slunci, čímž se dobíjelo.

Pojízdný robot je naprogramován tak, aby se pokusil probudit pokaždé, když už má dostatek energie pro komunikaci. "Možná o Spiritu neuslyšíme týdny nebo měsíce, ale při každé příležitosti budeme naslouchat," řekl Callas. Připustil však, že pravděpodobnost oživení snižuje pokročilý věk vozítka. Od doby, kdy Spirit přistál na Marsu, prozkoumal asi osm kilometrů dlouhý pruh země.