Souboj o 42 tisíc úřadoven nové poštovní banky spěje do finále. A to za účasti ruských peněžních ústavů Nomos a Home Credit & Finance Bank (HCFB), které patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Podle listu Izvestije postoupily do užšího výběru soukromého investora při vytvoření nové poštovní banky v zemi. Izvestija se odvolává na Vladimira Dmitrijeva, šéfa státní banky VEB, která má přípravu projektu na starosti. Ze sedmi zájemců byli zatím vybráni tři: Russkij Standart, italský UniCredit a aliance Nomos-HCFB.

"Předpokládáme, že během tří měsíců určíme základního partnera," řekl Dmitrijev. Předpokládá se, že vytvoření Poštovní banky potrvá několik let a náklady se mohou vyšplhat na pět až deset miliard dolarů (asi 93 až 186 miliard Kč). Partner státu v projektu by podle listu mohl získat čtvrtinový až poloviční podíl v novém ústavu.

Nová konkurence pro banky

Pošta v Rusku disponuje zhruba 42.000 úřadovnami po celé zemi, často i v odlehlých končinách, kde by se vytvoření bankovní odbočky nevyplatilo. Nový ústav by tak mohl konkurovat největším ruským bankám se státní účastí.

Analytici projekt označují za jedinečnou příležitost desetiletí, připouštějí však i značná rizika. Zřejmě proto z padesátky bank, splňující požadovaná kritéria, projevilo zájem jen sedm. "Pro banku, kterou stát pustí na poštovní přepážky, to bude rozvojový skok, výrazně posílí svoji pozici na trhu," komentuje Dmitrij Dmitrijev, analytik firmy VTB Capital.

Poštovní ústav se zrodí z nynější banky Svjaz, která podniká asi na tisícovce poštovních úřadoven. Dobudovat tuto síť, jež je vlastně v zárodku, přijde podle odhadu na pět až deset miliard dolarů.

Nomos není bez šancí

Banka Nomos, v níž má Kellnerova skupina PPF podíl 29,9 procenta, patří mezi 15 největších ruských bank. Za devět měsíců uplynulého roku vykázala aktiva ve výši 252 miliard rublů (téměř 162 miliard Kč) a čistý zisk 3,9 miliardy rublů (asi 2,5 miliardy Kč).

O vážném zájmu Nomosu svědčí i ve středu oznámená dodatečná emise akcií. Podle dalšího listu Vedomosti se Nomos chystá vydat akcie za 4,999 miliardy rublů (asi 3,2 miliardy Kč). Podle tiskové zprávy banky mají akcionáři o emisi rozhodnout 29. dubna. Koupě akcií se nabízí společnostem působícím v zájmu nynějších akcionářů. Ve výsledku by se podíl ruských a zahraničních akcionářů neměl změnit.

Kromě toho Nomos rozvíjí svou dceřinou banku na Sibiři a internetovou banku. Spoluvlastníci Nomosu také před časem kapitálově vstoupili do Chanty-Mansijské banky; hovořilo se i o případném sloučení.

HCFB patří v Rusku k největším hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů. Loni meziročně zvýšila čistý zisk o více než 40 procent na téměř 5,2 miliardy rublů (skoro 3,3 miliardy Kč). V Rusku disponuje sítí 82 zastoupení, 181 kanceláří a šesti poboček. Její spotřebitelské úvěry se nabízejí také v 32.000 prodejnách ve 1200 městech.

„Nový ústav by mohl konkurovat největším ruským bankám se státní účastí,“ uvedla o důvodech zájmu HCFB mluvčí Sofija Abdrazakovová. „Úspěšná zkušenost Home Creditu v bankovnictví pro drobnou klientelu se může stát zárukou úspěchu tohoto projektu,“ dodala.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru