Velmi dobrý rok zažily loni tuzemské finanční instituce. Jak banky, tak pojišťovny či penzijní fondy a družstevní záložny výrazně zvedly svůj čistý zisk. Informovala o tom Česká národní banka.

Zatímco bankám se meziročně zvedl profit o třetinu na 60,2 miliardy korun, pojišťovny svůj zisk zvedly o téměř dvě třetiny na 15,5 miliardy korun a o tři čtvrtiny na 22,1 milionů korun vzrostl výdělek družstevních záložen. Penzijní fondy pak dokonce vydělaly meziročně třikrát více a loni dosáhly čistého zisku 2,6 miliardy korun.

Analytici: Dalo se to čekat

Dobré celkové výsledky už napovídaly průběžně zveřejňované zprávy o hospodaření jednotlivých bank. Podle Jana Procházky z Cyrrusu letošní nadprůměrné výsledky finančního sektoru nejsou překvapivé. A v porovnání s rokem 2008 se daly očekávat.

„Finanční krize na kapitálovém trhu byla primárně v roce 2008,“ poukazuje Procházka. Odhaduje ale, že letošní rok bude pro banky horší, protože krize a stále rostoucí nezaměstnanost víc dorazí na klienty bank. „Letos bude růst počet nesplácených úvěrů,“ předpovídá.

Hlavně úroky

Hlavním zdrojem zlepšené ziskovosti bank byl podle ČNB růst zisku z finanční činnosti. Tedy především vyšší úrokové marže. „Úrokový zisk bank, jehož podíl na celkovém zisku z finanční činnosti činil loni více než 61 procent, meziročně posílil o 5,4 procenta,“ uvedl mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Zisk z poplatků a provizí, jež tvoří asi 21 procent zisku z finanční činnosti, se proti roku 2008 příliš nezměnil. „Prakticky stagnoval, když meziročně stoupl o ani ne procento,“ řekl Petruš.

„V Česku se můžeme utěšovat tím, že vyšší zisk bank nebyl díky státní pomoci ,ale jejich vlastní činností,“ upozorňuje analytik Procházka.

Byly vyšší oprávky

Banky i přesto musely vytvářet vyšší opravné položky než v minulosti. V důsledku poklesu ekonomiky a snížené schopnosti podniků i obyvatelstva splácet své závazky vzrostl objem problémových či ohrožených úvěrů meziročně o více než 64 procent na 114,3 miliardy korun. Jejich podíl na celkových pohledávkách bankovního sektoru se tak meziročně zvýšil o 1,7 procentního bodu na 4,5 procenta na konci roku 2009.

Podle výsledků aktuálních zátěžových testů zveřejněných ČNB v únoru zůstává bankovní sektor v ČR odolný vůči šokům, jimž by mohl čelit v následujících dvou letech. „Kapitálová vybavenost celého odvětví neklesá pod regulatorní minimum 8 procent ani v extrémním a velmi nepravděpodobném scénáři zhoršení vývoje ekonomiky,“ upozornil Petruš.

Na českém finančním trhu působilo v závěru roku 2009 celkem 39 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen, 52 pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven, deset penzijních fondů a 17 družstevních záložen.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru