Podle úterního oznámení státního zastupitelství v saském Zhořelci (Görlitz) prodali podezřelí převážně po internetu na 40 tisíc nelegálních kopií programu Windows XP, čímž firmě Microsoft způsobili škodu odhadovanou na pět milionů eur (127 milionů korun).

Kriminalisté z několika německých zemí a z Česka podnikli minulou středu razii do 14 objektů na území Německa a Česka, při nichž zajistili několik tisíc kusů nezákonně pořízených programů a dalších důkazů.

Z devíti podezřelých uvalilo státní zastupitelství vazbu na čtyři osoby, mezi nimi i na dvě české občanky ve věku 24 a 43 let. Mladší z nich nyní čeká ve vydávací vazbě na převoz do Německa.

Podle vyšetřovatelů tato skupina nabízela od roku 2007 zejména v oblasti východosaské Žitavy, ležící nedaleko českých hranic, prostřednictvím několika nastrčených osob nezákonně zkopírovaný software, který vydávala za originální. Používala přitom i falešné pasy a fiktivní adresy.

Za podvody a porušování autorského práva hrozí nyní podezřelým až několikaleté tresty.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru