Jeden ze tří rozhodců v cauze Diag Human, švýcarský arbitr Damiano Della Ca, odstoupil z rozhodčího tribunálu. A to údajně proto, že pochybuje o nezávislosti zbylých dvou rozhodců. Znamená to jediné: definitivní verdikt o tom, jak vysoké odškodné zaplatí stát Diagu za zmařené obchody s krevní plazmou, je opět v nedohlednu.

Pořad Reportéři ČT totiž v pondělí uvedl, že jeden z členů arbitrážního tribunálu – ministerstvem zdravotnictví jmenovaný Milan Kindl – má vazby na advokáta, který zastupuje firmu Dumfries Holding, jež si nárokuje část sporné sumy. Sám Kindl to nekomentoval.

Je to prý obstrukce

Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr ale za postupem švýcarského arbitra, kterého vyslal do arbitráže Diag Human bechyňského podnikatele Josefa Šťávy, vidí jasnou obstrukci.

"Je zcela zřejmé, že nynější pozice Diag Human v tomto rozhodčím řízení je po právní stránce velmi slabá. Proto rezignaci rozhodce zastupujícího společnost Diag Human považujeme za zoufalý krok, který znemožňuje přijetí konečného rozhodnutí," prohlásil Šnajdr.

Naopak právník Diag Human Jan Kalvoda trvá na podezření z "nezákonné kooperace státu a jím prosazených rozhodců". A poukazuje i na to, že švýcarský arbitr měl i výhrady ke způsobu rozhodování předsedy rozhodců Petra Kužela o účasti anonymních firem v arbitráži. Z tohoto rozhodování byl prý Della Ca zcela vyloučen.

Kdo se podělí o odškodné?

Do arbitráže se totiž jako účastníci přihlásily dvě zahraniční firmy – již zmíněný Dumfries a Towit Machinery – které tvrdí, že mají nárok na třetinu odškodného. Odkoupily totiž od bývalého právníka Diagu Jiřího Oršuly pohledávku vůči Šťávově firmě.

Oršula totiž první část boje se státem Diagu vyhrál a má za to prý nárok na třetinu vysouzené sumy. HN navíc zjistily, že za Towit Machinery jedná Tomáš Melich, který je největším sponzorem ČSSD - straně Jiřího Paroubka dal v posledním půlroce 13 milionů korun.

Spory o předsedu

Pravda je, že spory o rozhodce celou arbitráž provázejí už delší dobu. Arbitři jmenovaní jednotlivými stranami – za stát Milan Kindl a za Diag Della Ca - se dlouho nemohli shodnout na předsedovi svého tribunálu, takže jim soud za hlavního arbitra určil prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela.

Poté se sice oba arbitři shodli na tom, že jim bude předsedat ombudsman Otakar Motejl, ale soud již na jmenování Kužela trval. A Diag proto podal na jmenování Kužela i stížnost Ústavnímu soudu, protože může být podjatý. Vadí mu mimo jiné to, že je Kužel nejen Kindlův žák, ale také člen ODS a její zastupitel na pražské radnici.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru