Na dvě třetiny tuzemských manažerů považují za největší aktuální problém České republiky politickou nejistotu a stav společenské morálky, zejména u politiků.

Vyplývá to z ankety mezi desítkami manažerů, kteří jsou nominováni na udělení ceny v soutěži Manažer roku 2009.

Manažeři volají po stabilitě

"Výsledek je zarážející v jednom - manažeři si nestěžovali na dopady hospodářské krize, nýbrž poukazovali na upadající morální stav společnosti a zejména politiků a apelovali na politické elity a jejich morální vlastnosti. A výrazně volají po politické stabilitě této země," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavel Kafka.

Na potřebu politické stability poukázala i generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová.

"Zájem investorů o Česko se meziročně zvýšil a mezi okolními zeměmi vítězíme. Ovšem nehledě na klady, jako je vysoký počet středoškoláků, jazyková vybavenost pracovníků či relativní vyspělá infrastruktura, poukazují investoři na potřebu zlepšení politické stability," řekla Rudyšarová.

Ve fungování veřejného sektoru jsme za peletonem

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa upozornil na analýzu MPO o konkurenceschopnosti ČR. Jedním z jejích závěrů je zaostávání kvality veřejných institucí a fungování veřejného sektoru za ostatními evropskými zeměmi. "Jsme za pelotonem," poznamenal Tlapa.

Nedostatečnou politickou stabilitu v Česku kritizují i německé podniky. Ty by rády viděly po roce politického vakua znovu jasné poměry, aby mohly konečně začít nezbytné reformy.

"Podnikům chybí politická předvídatelnost," řekl vedoucí komunikace Česko-německé obchodní a průmyslové komory Sebastian Holtgrewe.