Iniciativa Za Česko kulturní opět kritizuje ministerstvo kultury za systém rozdělování dotací na živé umění. Tentokrát jí vadí oblast takzvaných prioritních akcí, které úřad údajně podporuje, aniž by prošly sítem grantových komisí.

"Nejasná kritéria pro výběr těchto akcí a to, že nejsou zveřejňovány, otevírá prostor pro korupci," řekl zástupce iniciativy Jan Vávra. Ministerstvo ale tvrdí, že dotace rozděluje na základě doporučení grantových komisí pro jednotlivé obory.

Mezi prioritní akce patří například velké festivaly jako Pražské jaro či Tanec Praha, opakující se projekty vybírané pro jejich jedinečnost, ale také akce vyplývající z mezinárodních či jiných smluv.

"Rozumíme tomu, že existují projekty, které zaslouží trvalejší podporu státu. Nechápeme ale, proč by kontinuita důležitých akcí nemohla být zaštítěna například víceletými granty, jak to je v praxi obvyklé například při rozdělování grantů hlavního města Prahy," říkají zástupci iniciativy.

Diskutabilní je podle nich také objem peněz věnovaných na prioritní akce. Podle Iniciativy jde o 44 procent z celkových prostředků určených na granty, tedy skoro polovina peněz vůbec neprojde přes posouzení a hodnocení grantovými komisemi.

Kritici také tvrdí, že ministerstvo v podpoře prioritních akcí nepostupuje systematicky, priority úřadu se mění. Akce, které podpořilo loni, nebyly dosud zveřejněny a letos o udělení podpory prioritním akcím rozhodl ministr Václav Riedlbauch sám.

Nejvíce škrtů: oblast literatury

Iniciativa Za Česko kulturní proto poslala ministrovi Balíček otevřenosti, několik rad, jak by úřad mohl grantové řízení podle ní zkvalitnit.

Loni ministerstvo kultury sklízelo kritiku za krácení sumy na granty obecně, nejvíc pak pro literární časopisy. Po veřejných protestech úřad peníze přidal. Letos nejvýznamnější kulturní periodika získají dotaci v požadované výši. O podporu žádalo 38 subjektů, ministerstvo jich podpořilo 27 celkovou částkou přes deset milionů korun.

Na ostatní akce týkající se literatury ministerstvo dalo čtyři miliony, nepodpořilo ale třeba Festival spisovatelů Praha či portál iliteratura.cz. Šéfredaktorka portálu Jovanka Šotolová proto sdělila, že se redakce po osmi letech rozhodla zpoplatnit vstup na své stránky.