Plán záchrany

Co musí udělat Řecko

Řecko musí podle odhadů v období od konce dubna do konce května sehnat zhruba 22 miliard eur. Potřebuje je zejména na splátky starých úvěrů. Řekům se sice v poslední době dařilo prodávat státní dluhopisy, ale jen za cenu velmi vysokých úroků, které financování státního dluhu značně prodražují.

"Tržní" úvěry

Případné úvěry od zemí eurozóny by měly být poskytovány za tržních podmínek, přestože Řekové by si rádi půjčovali na nižší úrok a ze zvýšení úroků dlouhodobě obviňují finanční spekulanty.

MMF poskytne třetinu

Z prohlášení eurozóny vyplývá, že většinu finančních prostředků by měly poskytnout země platící evropskou jednotnou měnou, a to až dvě třetiny. Jednu třetinu by pak poskytl MMF.

Čtvrteční dohodu šéfů eurozóny o pomoci zadluženému Řecku v pátek přivítaly finanční trhy vcelku příznivě, i když vůči dohodě je znát skepse. Kurz eura výrazně vzrostl a zřetelně se snížily úroky, které musí Řecko věřitelům za nové půjčky.

Představitelé Evropské centrální banky však zůstávají silně skeptičtí vůči zapojení Mezinárodního měnového fondu a doufají, že tento krok nebude zapotřebí.

Euro vůči dolaru posílilo až o jedno procento na 1,3418 USD a proti jenu zpevnilo o 0,8 procenta na 124,10 JPY. Obavy z řecké krize srazily euro vůči dolaru tento týden až na desetiměsíční minimum pod 1,33 USD a od počátku roku ztrácela evropská měna sedm procent.

Podle obchodníků však budeš po dočasné úlevě trend poklesu eura pokračovat, protože nic skutečně zásadního se vlastně nezměnilo a Řecko bude muset nadále valit před sebou své obří dluhy.

Na dohodu reagovaly v pátek příznivě také americké akciové trhy. Dow Jonesův index kolem poledne newyorského času získával 0,5 procenta a pohyboval se kolem 10.892 bodů. Index technologického trhu Nasdaq stoupl o 0,3 procenta na 2405 bodů. Investory povzbudily i vcelku příznivé zprávy z americké ekonomiky.

Řecko se zbavilo strašáka bankrotu

Země eurozóny se ve čtvrtek dohodly na tom, že v případě nezbytí Řecku půjčí, Atény se však budou muset nejprve obrátit na MMF. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu uvedl, že dohoda zbavila jeho zemi rizika bankrotu a vyjádřil naději, že dohodnutý mechanismus nebude muset Řecko nikdy použít.

Zdroj z Evropské komise agentuře Reuters sdělil, že případný podpůrný balík pro Řecko by mohl mít hodnotu 20-22 miliard eur a země eurozóny by k němu přispěly dvěma třetinami.

Řekové i evropské země však doufají, že Atény si budou moci nadále půjčovat na trzích. V pátek v reakci na dohodu úrok na desetiletý řecký státní dluhopis klesl až na 6,21 procenta z nedávného maxima 6,67 procenta, stále je to však zhruba dvojnásobek toho, co platí na úrocích Německo. Řecko musí do konce května sehnat na trzích k refinancování dluhu zhruba 20 miliard eur a pokud nebude pokles úroků pokračovat, bude to mít nadále neúnosně drahé.

Činitelé ECB, kteří vesměs možnost pomoci od MMF odmítali, si po dohodě nepřipouští, že by mechanismus pomoci byl někdy použit. Šéf řecké centrální banky Jorgos Provopulos dnes uvedl, že Řecko nebude pomoc potřebovat, protože vládní plán úspor brzy přinese ovoce v podobě snížení úroků.

Na trzích však tato vyjádření vyvolávají pochyby, zda je předložený plán vůbec míněn vážně, nebo je to jen návnada pro investory. "Vypadá to, že jde o podpůrný fond, který Řecko nechce využít a Německo do něj nechce platit," řekl ekonom Citigroup Jürgen Michels.

Z washingtonského ústředí MMF dnes pouze zaznělo, že fond vývoj v Řecku pozorně sleduje. Fond ve sdělení prohlásil, že "je vždy připraven zvážit žádost kterékoli členské země o finanční pomoc".