Státy Severoatlantické aliance by se měly na letošním listopadovém summitu dohodnout, že vytvoří společný systém protiraketové obrany. NATO by zároveň mělo hledat způsob, jak na projektu spolupracovat s Ruskem. Uvádí se to ve výňatcích z připraveného sobotního projevu generálního tajemníka aliance Anderse Fogha Rasmussena, ze kterých cituje agentura Reuters.

"Potřebujeme rozhodnutí nadcházejícího listopadového summitu, že protiraketová obrana našich národů a území je alianční mise," uvádí Rasmussen. Společný alianční systém by podle něj ukázal kolektivní vůli členů NATO bránit se před rostoucí hrozbou, kterou představují státy jako Írán.

Generální tajemník NATO v připraveném projevu také zdůrazňuje roli Ruska v projektu. Moskva by totiž podle něj měla "vidět protiraketovou obranu spíš jako příležitost než jako hrozbu".

Jako hlavní hrozbu pro alianci Rasmussen zmiňuje Írán, který Západ podezřívá ze snahy získat jadernou zbraň. Teherán navíc už v současnosti disponuje raketami, které jsou schopné zasáhnout Turecko, Řecko, Bulharsko nebo Rumunsko. Pokud by dokončil vývoj mezikontinentální balistické střely, "byl by v dostřelu celý evropský světadíl stejně jako celé Rusko," varuje Rasmussen.

 

Šéf NATO mluvil o možné spolupráci aliance s Ruskem při budování protiraketové obrany už koncem loňského roku. Moskva na to reagovala vyjádřením, že vidí spolupráci jako možnou.

Rusko naopak ostře odmítalo původní americké plány na protiraketovou obranu, které počítaly s vybudováním radaru v Česku a základny s deseti antiraketami v Polsku. Moskva tvrdila, že systém ve skutečnosti není namířen proti íránským střelám, ale proti Rusku. Americký prezident Barack Obama ale loni v září plány na vybudování obou základen zrušil.