Ruský miliardář a bývalý agent KGB Alexandr Lebeděv koupil za symbolickou jednu libru jeden z hlavních britských seriózních listů The Independent a jeho nedělní vydání. Oznámila to irská společnost Independent News & Media (INM), která dosud oba listy vlastnila.

Před rokem koupil rovněž za symbolickou cenu londýnský večerník The Evening Standard. Rozhodl se ho rozdávat bezplatně. Zlikvidoval tak konkurenci dvou bezplatných večerníků a ztrojnásobil jeho náklad.

The Independent je nejmenším z celostátních deníků, má však na britské mediální scéně významné místo. Po svém založení v roce 1986 svým čerstvým přístupem ke zpravodajství významně ovlivnil ostatní listy a v roce 1990 jeho náklad dosáhl 400 tisíc výtisků.

Nyní však deník i nedělník zápasí s odlivem čtenářů a údajně ztrácí každý měsíc milion liber. V lednu činil náklad 183 tisíc výtisků, tedy o skoro 11 procent méně než před rokem.

INM tak ještě během příštích deseti měsíců zaplatí Lebeděvovi 9,25 milionu liber za to, že převezme všechny další závazky a pohledávky obou listů.

Koupě The Evening Standard vyvolala v Británii neklid, zda se nebude ruský majitel snažit ovlivňovat zaměření a obsah listu. Tyto obavy se zatím nenaplnily.


Britská média nyní spekulují o tom, zda Lebeděv bude také The Independent dávat zadarmo. Podle listu The Guardian ale Lebeděv při nedávném setkání s premiérem Gordonem Brownem ujistil, že The Independent zůstane placeným listem.

Padesátiletý Lebeděv byl v 80. letech byl agentem KGB a na sovětském velvyslanectví v Londýně zpracovával tehdejší britský tisk. V 90. letech v Rusku zbohatl. Patří mu i část listu Novaja Gazeta, který je považován v Rusku za opoziční.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru