Britský portikorupční úřad SFO podezírá francouzský strojírenský koncern Alstom z korupce. A dokonce provedl razii na devíti britských adresách a zadržel trojici vysokých manažerů firmy. Úřad uvedl, že je kromě korupce při snaze o získání kontraktů podezírá i z praní peněz a falšování účetních záznamů.

Jenže po několika hodinách všechny tři propustil. "Tři ředitelé (britské divize) Alstom UK, kteří dnes byli vyslýcháni britskými úřady, byli propuštěni bez obvinění," uvedl mluvčí Alstomu. Propuštění ředitelů potvrdil rovněž mluvčí FSO.

Úplatky jako konzultace?

Protikorupční úřad upozornil, že na případu úzce spolupracuje se švýcarskou federální policií a s řadou policejních sborů v Británii.

Podle švýcarských soudních dokumentů starých dva roky se vyšetřování soustředilo kolem obvinění, že Alstom přes svou švýcarskou divizi posílal úplatky v hodnotě 70 milionů švýcarských franků (1,2 miliardy korun) ročně, které označoval za "konzultační poplatky". Firma toto obvinění odmítla.

"Alstom byl po více než tři roky vyšetřován švýcarskou justicí v souvislostí s údajnou korupcí. V rámci toho byly již v uplynulých letech prohledány úřady Alstomu ve Švýcarsku a Francii," uvedla firma na svých internetových stránkách. "Alstom s britskými úřady spolupracuje," dodala firma.

Elektrárny i vlaky

Společnost Alstom je dodavatelem vlaků a elektráren. Firma byla v roce 2004 zachráněna před bankrotem díky státní pomoci, kterou zorganizoval tehdejší francouzský ministr financí a současný prezident Nicolas Sarkozy, napsala agentura AP.

Alstom působí i v Česku. Vyrábí například kotle a další zařízení pro elektrárenství. Italská součást Alstomu je výrobcem rychlovlaků Pendolino, které využívají České dráhy.