Americký dohled nad finančním trhem zachytil další finanční podvod typu letadlo. Komise pro cenné papíry (SEC) zjistila, že realitní makléř Douglase Vaughana z Nového Mexika zřejmě způsobil asi šesti stovkám investorů škodu asi za 80 milionů dolarů (kolem 1,5 miliardy Kč). Uvedla to dnes agentura Reuters.

Burzovní komise obvinila Vaughana a jeho firmu The Vaughan Company Realtors, že vydávali směnky s pevným úrokem až 25 procent.

Nová klienti vypláceli staré....

Makléř pak nově získané peníze v klasickém podvodu používal na výplatu klientů, kteří se zapojili dříve.
Předpokládaným objemem 80 milionů dolarů tento podvod nepatří k největším, s nimiž se Spojené státy v poslední době na poli investování setkaly.

Nejznámější je patrně zpronevěra až 65 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč), které se za desítky let dopustil americký finančník Bernard Madoff. Ten byl dokonce kdysi šéfem společnosti The Nasdaq Stock Market, která v USA provozuje stejnojmenný akciový trh.

… ale pak noví klienti došli

Komise podala trestní oznámení u federálního soudu v Albuquerque, kde má Vaughanova firma sídlo. Makléř podle dosavadního vyšetřování klientům lhal a sliboval jim, že směnky jsou kryty nemovitostmi a jeho osobním majetkem.
Podvod vyšel najevo ve chvíli, kdy makléř nesehnal nové klienty, z jejichž peněz by uhradil splatné závazky vůči starším klientům.

Vaughan v únoru požádal o soudní ochranu před věřiteli a uvedl, že má závazky za téměř 100 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy korun), zatímco hodnota aktiv dosahovala jen kolem 17 milionů dolarů (zhruba 321 milionů korun). V té době už Vaughana vyšetřovala jak SEC, tak dohled nad akciovým trhem státu Nové Mexiko.

Například třípatrovou vilu, kde makléř žil, experti ocenili na zhruba 3,2 milionu dolarů (asi 60,5 milionu Kč), Vaughan ale vilou ručil za směnky v úhrnném objemu 79,1 milionu dolarů (asi 1,5 miliardy Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru