Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila Portugalsku úvěrový rating o jeden stupeň na AA- a varovala Lisabon před jeho dalším poklesem. Agentura se vzhledem ke slabé ekonomice země a zhoršování veřejných financí obává snižování schopnosti země splácet své závazky. Na rozdíl od Řecka si však Portugalsko stále uchovává ratingovou známku v investiční kategorii.

Zpráva Fitch srazila kurz eura na další desetiměsíční minimum vůči dolaru a smazala zisky evropských akcií. Index portugalského akciového trhu klesl o 1,6 procenta. Podle analytiků sice nebude mít krok agentury na samo Portugalsko větší vliv, přispěje však k nynějším obavám trhů ze státních dluhů v zemích eura, vyvolané dluhovou krizí v Řecku. Portugalsko je považováno za jeden z dalších států ohrožených laxním přístupem k veřejným financím.

Fitch uvedla, že vyhlídky portugalské ekonomiky na oživení jsou slabší než u ostatních zemí eurozóny, což vyvolá ve střednědobém výhledu zvýšený tlak na veřejné finance a zhorší schopnost vlády splácet dluhy. Vláda podle agentury musí nastolit v rozpočtové oblasti důrazné změny, pokud chce splnit cíl dostat deficit do roku 2013 pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Loni dosáhl rozpočtový deficit Portugalska 9,3 procenta HDP. Fitch ještě loni v září předpokládala schodek jen 6,5 procenta.

"Portugalskou úvěruschopnost snížil výrazný fiskální šok, který přišel v podmínkách relativní makroekonomické a strukturální slabosti," uvedl zástupce Fitch Douglas Renwick. Výhled portugalského ratingu nechává Fitch negativní a další zhoršení bude podle agentury na pořadu dne, pokud oživení ekonomiky v příštích dvou letech nedosáhne očekávání. Agentura poznamenala, že globální ekonomická recese silně poznamenala portugalskou ekonomiku a veřejné finance především kvůli její strukturální slabosti a vysoké zadluženosti všech sektorů.

Portugalsko chce škrtat výdaje, privatizovat a zvýšit daně 

Portugalsko již oznámilo kroky ke stabilizaci veřejných financí. I díky omezení výdajů na sociální sektor a zaměstnance veřejné správy, provatizaci a vyšším daním chce do roku 2013 snížit deficit rozpočtu na 2,8 procenta HDP. Letos Postugalsko očekává schodek ve výši 8,3 procenta HDP.

Stejně jako Řecko i Portugalsko těsně po oznámení plánů spustilo aukci státních dluhopisů, o které byl i v případě země z Pyrenejského polostrova nečekaně velký zájem. Díky velké poptávce Portugalsko získalo namísto 750 milionů eur takřka miliardu. 

Konkurenční agentura Standard & Poor's snížila Portugasku rating již loni v lednu a nyní hodnotí schopnost země splácet dluhy známkou A+. To je o jeden stupeň horší než nynější snížené hodnocení Fitch. "Fitch byla se svým ratingem uprostřed mezi Moody's a S&P, takže její krok má (na ceny portugalských dluhopisů) minimální dopad a neznamená, že se k němu připojí další," řekl agentuře Reuters analytik trhu dluhopisů Peter Chatwell z londýnské pobočky Credit Agricole.

Řecká krize začala ke konci loňského roku, kdy mu postupně všechny tři mezinárodní ratingové agentury degradovaly hodnocení schopnosti splácet dluhy do neinvestiční kategorie. Reagovaly tím na odhalení statistických manipulací a toho, že loňský rozpočtový deficit byl ve skutečnosti dvojnásobný proti předpokládanému. Náklady Řecka na získání nových úvěrů na finančních trzích se poté prudce zvýšily, a to v době, kdy musí země získat na refinancování dluhu desítky miliard eur. Řecká krize oslabuje kurz eura a podkopává stabilitu eurozóny; evropští představitelé proto nyní horečně jednají, jak tuto krizi řešit.