Americký akciový trh pokračoval v růstu a jeho hlavní indexy se dostaly na maxima za 18 měsíců. Na devizovém trhu kurz eura kvůli řecké krizi dál klesal a ke švýcarskému franku se propadl na rekordní minimum.

Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování posílil o 0,95 procenta na 10.888,83 bodu, maximum od září 2008. Na nejvyšší úroveň za 18 měsíců se dostal i širší index S&P 500, který stoupl o 0,7 procenta. Index trhu Nasdaq získal 0,83 procenta a uzavřel na 2415,24 bodu, nejvýše za 19 měsíců.

Prodej starších domů ve Spojených státech se v únoru meziměsíčně snížil o 0,6 procenta, proti předchozím dvěma měsícům však pokles výrazně zpomalil a byl mírnější, než čekali analytici. V meziročním srovnání byl dokonce prodej vyšší o sedm procent. Zpráva podle některých analytiků naznačila, že trh bydlení se odráží ode dna a začíná se pomalu zlepšovat.

Akcie strojírenského gigantu Caterpillar získaly přes tři procenta a z členů Dow Jonesova indexu vykázaly nejvyšší nárůst. Zisky technologického trhu Nasdaq vedly akcie firem ze sektoru polovodičů v čele se společností Intel.

Akcie zdravotních pojišťoven a farmaceutických firem se vesměs vzdávaly pondělních zisků, jimiž reagovaly na schválení americké reformy zdravotnictví. Index zdravotnického sektoru banky Morgan Stanley oslabil o 0,6 procenta.


Na devizovém trhu se euro opět propadalo v obavách, že představitelé eurozóny na summitu tento týden nedokážou předložit balík pomoci Řecku. To prospívá dolaru, který slouží jako bezpečná investice v nejistých časech. Odvrat investorů od eura ještě zdůraznil propad jeho kurzu vůči švýcarskému franku na nové rekordní minimum.

Euro vůči dolaru oslabilo o 0,3 procenta na 1,3516 USD a během dne kleslo až na 1,3477 USD, k blízkosti pondělního třítýdenního minima 1,3461 USD. Ke švýcarskému franku evropská měna klesla na rekordních 1,4270 CHF a za den ztratila 0,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru