Dividendy

Evropské firmy, které vyplatí vyšší dividendy, než se čekalo*

51 %

Vyplatí méně

21 %

*průzkum FT mezi 345 firmami

Akcioví investoři mají další motivaci nakupovat na burzách více cenných papírů. Dividendy, které jim firmy vyplácejí, již totiž zase rostou.

Podle pondělního vydání britského listu Financial Times, které se opírá o čerstvý průzkum společnosti Factset, mají letos dividendy evropských firem stoupnout o 18 procent. Průzkum jen odráží optimismus na trzích. Ten vznikl poté, co evropské společnosti začaly oznamovat vyšší výplaty pro akcionáře.

Jen 21 procent firem nenaplnilo očekávání

Z 345 společností, s jejichž akciemi se obchoduje na západoevropských burzách v rámci indexu Stoxx Euro 600, jich 51 procent oznámilo vyšší dividendy, než se čekalo. A jen 21 procent očekávání nenaplnilo.

Mezi firmami, které překvapily nejvíce, byly například italský výrobce pneumatik Pirelli nebo zajišťovna Swiss Re.

Podobná situace je i ve Spojených státech. Firmy zde - od začátku roku - oznámily oproti loňsku nárůst dividend o 4,4 miliardy dolarů. To je nejvyšší nárůst od roku 2007. Tedy z dob ještě před krizí.

Pro srovnání: loni vyplatily americké společnosti meziročně o 37,3 miliardy méně.

Investoři budou reagovat

To vše by mohlo zvýšit i zájem investorů o akcie firem, které dividendy vyplácejí. Společnosti s vysokými dividendami jsou cílem spíše obezřetnějších investorů a v nedávném období rychlého růstu akciových trhů stály spíše mimo jejich pozornost.

To se nyní může změnit. "Myslím, že se dostáváme do období nějakých pěti let, kdy investoři budou hledat co nejjistější vysoký výnos. A sem spadají právě vysoké dividendy," uvedl pro deník Wall Street Journal šéf investic americké Consumer Capital Partners David Prokupek.

O čem růst dividend vypovídá?

Komentář
Julie Hrstková
Eso jménem akcie

Otázkou však zůstává, co přesně růst dividend vlastně vypovídá o stavu ekonomiky a evropských i amerických firem. "Ty firmy, které dokážou dobře vycítit další vývoj na trzích, to dělají prostě proto, že čekají růst firemních zisků," říká Chris Gregg z britské investiční společnosti British Land. Jenže objevují se i zcela opačné názory. Podle evropského akciového stratéga banky ING Garetha Williamse je růst dividend velmi matoucí signál.

"Investoři se ptají, zda jde o signál, že firmy nevědí, co s penězi, nebo prostě o nedostatek investiční příležitostí na trhu," říká.

V Česku podle odhadů analytiků dividendy firem z burzy letos mírně klesnou. Z loňských 64 na letošních 60 miliard korun. Růst se však čeká u největší burzovní společnosti, energetického ČEZ, který by měl vyplatit 55 korun na akcii. To znamená o pět korun více než loni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru