Počet i objem škod klientů pojišťoven následkem tíhy sněhu byl v letošní zimě vyšší než v předchozích letech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami, jimž tuhá zima s nebývalým množstvím sněhu způsobila tisíce škod za celkem stovky milionů korun. Nejvíce pojistných událostí mají hlášeno z Prahy, středních a východních Čech a ze severní Moravy.

Generali zaznamenala letos asi 3400 škod, které mají přímou spojitost se zimním počasím a především s nebývale velkým množstvím sněhu, jeho tíhou a následným táním. Jejich celková výše se zatím zastavila na 85 milionech korun, řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Škody na pojištění majetku činí 35 milionů Kč, na vrub pojištění motorových vozidel šlo 50 milionů korun. V roce 2009 nahlásili klienti Generali necelých 3000 škod za celkem 109 milionů korun.

Česká pojišťovna v souvislosti s tíhou sněhu a jeho sesuvem letos do dnešního dne eviduje 20.100 případů, a to jen u majetkových škod na nemovitostech. Z toho valná většina je právě z tíhy sněhu, zhruba tisícovku událostí zapříčinily se sněhem spojené vichřice a pády stromů, s jeho táním pak záplava a povodeň. Odhady plnění jsou v řádu několika set milionů korun. Ve srovnatelném období loni měla ČP nahlášeno 5156 událostí, tedy zhruba čtvrtinu letošních hlášení, uvedla mluvčí ČP Dagmar Koutská.

Největší škody na nemovitostech

Kooperativa k dnešnímu dni registruje 9600 škod na majetku a vozidlech za celkem 300 milionů korun. Škodám podle mluvčího Milana Káni dominují poškozené nemovitosti, zejména střechy, okapové svody nebo různé přístřešky a zastřešení bazénů. Velké škody napáchal sníh na průmyslových halách. "Sněhová kalamita ze začátku letošního roku přinesla největší škody, které sníh napáchal za několik posledních let. Vedle tíhy sněhu se na škodách podílely i tuhé mrazy," dodal Káňa.

ČSOB Pojišťovna ve srovnání s loňskou zimou očekává následkem tíhy sněhu nárůst škod o více než tisícovku na 2000 za více než deset milionů Kč. "Letos jsou zimou nejvíce postiženy "nehorské regiony“. V lednu napadlo srovnatelné množství sněhu v nížinách i na horách. Na to jsou ale stavby v horských a podhorských regionech lépe vybaveny, protože s tíhou sněhu tam lidé počítají. Proto je výrazně větší počet závažných škod v nížinách, a to celorepublikově," doplnil mluvčí pojišťovny Tomáš Hejda.

 

 

Česká podnikatelská pojišťovna, která vykázala čtvrtinový nárůst objemu škod způsobených sněhem, měla hlášeny zejména poškození střech a okapů. "Samozřejmě šlo také o škody způsobené nárazově působením mrazu, zejména u podnikatelských pojistek. Některé škody krytiny střech byly způsobeny také několika vichřicemi, k nimž v průběhu zimního období došlo," podotkla mluvčí ČPP Renata Svobodová.

Mezi nejvíce postižené regiony patřily podle statistik ČP Středočeský kraj, Praha, Pardubický a Moravskoslezský kraj. Z okresů to pak byly hlavní město a okresy Praha - východ a západ (celkem 2300 pojistných událostí), dále Chrudim (840), Šumperk (820), nad 600 škod měly ještě Bruntál, Pardubice, Nymburk, Kolín a Nový Jičín.

V počtu nehod se celková čísla ČP za zimu drží vcelku srovnatelně s loňským rokem, jen únor byl na nehody četnější, kdy bylo téměř 25.000 pojistných událostí, což je asi o pětinu více než loni. Další škody na motorových vozidle lze očekávat v souvislosti se žalostným stavem českých silnic, na kterých se se změnou počasí začínají ukazovat výmoly, poznamenal Cívka.

ČP má také nahlášeno několik set úrazů na chodnících a během posledních dvou týdnů zaznamenala zhruba pětinový nárůst ve frekvenci nahlašování případů. V následujících dnech a týdnech se toto číslo bezpochyby zvýší, protože lidé oznamují své zdravotní újmy většinou s určitým zpožděním, upozornila Koutská. Počet případů, které bude Kooperativa plnit z pojištění odpovědnosti jednotlivých obcí, roste, souhlasil Káňa. Ve většině případů jde podle něj o zlomeniny dolních nebo horních končetin, naraženiny a pohmožděniny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru