GRAF: Vývoj sazeb hypotečních úvěrů
 
ZVĚTŠIT GRAF

Tuzemské hypoteční banky v březnu pokračují ve snaze rozhýbat hypoteční trh a nabízejí klientům různá zvýhodnění nebo nižší úrokové sazby. S akční nabídkami přišly v březnu ČSOB a Wüstenrot hypoteční banka, na přelom března a dubna chystá zvýhodnění hypoték také Raiffeisenbank. Vyplývá to z informací bank.

Wüstenrot hypoteční banka v pondělí snížila úrokové sazby hypotečních úvěrů až o 0,5 procentního bodu. Minimální sazby se tak u banky nyní pohybují v rozpětí od 4,45 procenta p.a. u jednoleté doby fixace do 4,94 procenta p.a. u pětiletých úrokových sazeb.

Hypotéky do 85 procent zástavní hodnoty nemovitosti poskytuje Wüstenrot v rámci jarní nabídky u pětileté fixace bez poplatku, což pro klienty představuje úsporu až 25.000 korun. Podle tiskové mluvčí banky Kateřiny Bílé bude zvýhodnění hypoték trvat až do odvolání, akce zatím není časově omezená.

ČSOB nabízí od 1. března do 7. dubna při sjednání hypotéky do 85 procent zástavní hodnoty s pětiletou a delší fixací nulový poplatek za zpracování hypotečního úvěru.

Nejen sazby, banky nabízejí i bonusy

Minulý týden oznámila zvýhodnění hypoték na přelom měsíce Raiffeisenbank. Každý klient banky, který obdrží orientační propočet úvěru v týdnu od 29. března do 2. dubna a následně podepíše hypoteční smlouvu, získá bonus 500 korun za každých půl milionu korun z výše úvěru, maximálně však 5000 korun.

Raiffeisenbank tím reaguje na zvýšenou poptávku klientů po hypotékách, kterou na začátku roku eviduje. V prvních dvou měsících letošního roku poskytla banka hypoteční úvěry za více než 1,72 miliardy korun, což znamenalo meziroční nárůst o 27 procent.

V letošním roce by prodeje hypoték v České republice měly podle produktového manažera Raiffeisenbank Jana Bureše meziročně vzrůst zhruba o deset procent. V loňském roce poskytly tuzemské banky občanům hypotéky za 73,85 miliardy korun, což znamenalo ve srovnání s rokem 2008 pokles o 39 procent.

Některé banky přistoupily ke zvýhodnění hypoték už minulý měsíc. Například mBank začala nabízet hypotéky s úrokovou sazbou od 4,5 procenta. Tento úrok ovšem získá klient s hypotékou do 50 procent zastavené nemovitosti a s variabilní úrokovou sazbou. Zvýhodněnou nabídku hypoték mohli v únoru využít také klienti Komerční banky, Hypoteční banky, Poštovní spořitelny a UniCredit Bank.

Banky jdou se sazbami dolů již dva měsíce

Podle serveru hypoindex.cz úrokové sazby hypoték znatelně klesají dva měsíce po sobě. Na zájmu klientů o nové hypoteční úvěry tento trend však zatím znát není.

Podle Josefa Rajdla ze společnosti Fincentrum hypoteční banky "zpozorovaly, že jde do tuhého. Konečně začaly s výraznějším snižováním úrokových sazeb a částečným uvolňováním podmínek poskytování hypoték."

Sazby hypoték jsou nyní nejníže od prosince 2007. Pokles úrokových sazeb na 5,37 procenta podle indexu nejvíce ovlivňují hypotéky s pětiletou fixací, u kterých sazby meziměsíčně klesly o 0,16 procentního bodu.

"Z čerstvých statistik vyplývá, že ani zbraně tohoto kalibru nezabraly a meziroční ztráta v produkci nových úvěrů se v uplynulém měsíci ještě prohloubila," dodal Rajdl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru