Tuzemští producenti mléka získají do konce roku 2012 finanční pomoc v přepočtu ve výši kolem 800 milionů korun. Vláda v pondělí schválila návrh ministerstva zemědělství, který to má umožnit, řekl po jednání kabinetu premiér Jan Fischer.

Přesun peněz v rámci balíku dotací určených pro české zemědělství povolilo loňské nařízení Evropské unie. Chovatele dojnic dlouhodobě trápí nízké výkupní ceny mléka.

Unie členským státům umožnila využít až 3,5 procenta finančních prostředků určených na základní zemědělskou dotaci, přímou platbu vyplácenou na hektar zemědělské půdy (SAPS) pro rok 2013, ve prospěch ekonomicky citlivých druhů zemědělské činnosti. Česká republika se rozhodla tyto peníze poskytnout producentům mléka.

Zvláštní dotace je určena farmářům, u nichž příjmy z prodeje mléka v loňském roce dosáhly 15 a více procent celkových příjmů z prodeje zemědělských komodit. U zemědělců s podílem produkce mléka na celkových příjmech vyšším než 30 procent bude sazba dvojnásobná.

 


Podle údajů Agrární komory v důsledku pádu výkupních cen mléka loni farmáři utržili o více než šest miliard korun méně než předloni, Řada chovatelů redukovala svá stáda, či s mléčnou produkcí úplně skončila. Jelikož propad cen nastal i u většiny dalších zemědělských komodit, obor zaznamenal nejhorší finanční výsledek od vstupu země do EU.

 

Již začátkem měsíce kabinet mléčným farmářům schválil pomoc ve výši 150 milionů korun. Peníze jsou součástí balíčku 300 milionů eur (zhruba 7,6 miliardy Kč), které na pomoc nízkými výkupními cenami v celé Evropě zasaženého oboru loni na podzim vyčlenila Evropská unie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru