Plánovaný vstup ČSOB na pražskou burzu může být ohrožen. I když belgická KBC, která ČSOB vlastní, tvrdí, že pokračuje v přípravách úpisu akcií, podle zdrojů HN je na stole i jiná možnost - přímý prodej banky, anebo její části. Zájem údajně projevily Deutsche Bank a francouzská BNP Paribas, a to s tím, že mnohem větší šance na případný úspěch mají Němci.

Není to první ze spekulací, jež v poslední době naznačují, že uvedení akcií ČSOB na burzu by se mohlo zkomplikovat. Minulý týden napsal belgický deník De Standaard, že akcie banky půjdou na burzu až v červnu. Dříve se přitom na trzích počítalo s dubnem. "V případě, že by se celá transakce nestihla připravit do června, je pravděpodobné, že by KBC termín dále posunula až na podzim kvůli každoročně nízké aktivitě investorů v průběhu léta," říká analytik Atlantik FT Milan Lávička.

KBC: Plány se nemění

KBC ovšem variantu přímého prodeje popírá a tvrdí, že emise určitě bude. "Je to naprostý nesmysl. Evropské komisi jsme se zavázali, že uvedeme menšinový podíl v ČSOB na akciový trh. Česko však pro nás zůstává jedním z hlavních trhů," říká mluvčí KBC Group Viviane Huybrechtová.

Banka si totiž musela nechat schválit komisí strategický plán, jak získá peníze na splacení vládní pomoci ve výši sedmi miliard eur. Na splacení bude během pěti let potřebovat i s úroky až 10,5 miliardy eur a další 3,5 miliardy, aby podpořila svůj růst na trzích. Dohromady tak potřebuje získat kolem 14 miliard eur, tedy asi 350 miliard korun. Součástí plánu je právě i uvedení akcií české dcery na burzu. Podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka komise plán minulý týden znovu potvrdila.

KBC si je však podle zdroje HN vědoma, že přímý prodej je výhodnější a zjednodušil by splacení pomoci. Uvažovaný prodej 40procentního balíku akcií na burze vynese podle analytiků v přepočtu přes 50 miliard korun. Za celou ČSOB by ale mohla, včetně prémie kolem tří miliard eur, získat asi 200 miliard korun.

Koupě silné české banky by měla smysl i pro Deutsche Bank. Poněvadž německé banky mají na českém bankovním trhu omezený vliv. Největší německá banka usilovala o ČSOB již před lety během její privatizace. Představitelé Deutsche Bank se prý s neúspěchem v Česku nikdy nesmířili. V době končící finanční krize se velké banky budou snažit využít problémů svých konkurentů a urvat na trhu, co největší kus. Tak mohou z krize vyjít větší a silnější, než do ní vstupovaly.

Jak Deutsche Bank, tak BNP Paribas přes své mluvčí HN vzkázaly, že spekulace z trhu nebudou komentovat.

Přípravy v plném proudu

Kdyby se nakonec KBC skutečně pro přímý prodej rozhodla, neměla by to jednoduché. Musela by totiž zřejmě znovu projednat svůj strategický plán s Evropskou komisí.

Proti tomu, že by se přímý prodej nakonec uskutečnil, mluví i další fakt - ČSOB se totiž už začala na emisi akcií připravovat. V únoru změnila některé důležité parametry svých akcií. "Z obchodního rejstříku vyplývá, že proběhlo štěpení akcií v poměru 1:50. Počet akcií padesátinásobně vzrostl a akcie, která měla nominální hodnotu tisíc korun, teď stojí jen dvacet korun. To při emisi akcií usnadní nákup drobným investorům. Navíc se změnila právní forma z akcií na jméno na akcie na majitele, což je běžná forma u veřejně obchodovaných akcí na burze," tvrdí analytik Capital Partners Jiří Zendulka. Podle něho tak pravděpodobnost uvedení akcií na burzu vzrostla.

Jak navíc píše pondělní vydání týdeníku Euro, skupina KBC se zaručila za případnou prohru ČSOB v arbitráži ohledně kauzy zkrachovalé IPB, kdy by musela státu zaplatit více než 34 miliard. ČSOB si je sice jista, že jí takové nebezpečí nehrozí, ale záruka od KBC má sloužit i jako uklidnění investorů před emisi akcií české banky. Podle Eura informaci o existenci ručení zveřejní ČSOB v prospektu emitenta.

Na druhou stranu nebyl by to první případ, kdyby se hotová emise prostě stáhla. Něco podobného se stalo s dřívějším mobilním operátorem Oskar. I tam bylo podle informací HN vše již téměř hotovou věcí. V noci před tím, než měl být vstup na burzu oznámen, se však rozhodlo, že Oskar se prodá Vodafonu.

Burza čeká na emisi ČSOB jako na živou vodu. I když pražské akcie v poslední době rostou, objemy obchodů jsou v porovnání s obdobím před krizí zhruba poloviční. Pokud by se emise neuskutečnila, byla by to pro burzu i obchodníky těžká rána.

Kolik odhadem mohla KBC získat za ČSOB

8 mld. eur

Případný prodej celé firmy

2 mld. eur

Chystaný prodej 40procentního podílu přes burzu


Vládní pomoc KBC

- Dostala 7 mld. EUR
- Během pěti let musí splatit 9,3 až 10,5 mld. eur
- Na zajištění růstu na svých trzích potřebuje 2 až 3,5 mld. eur