Odborům se nelíbí průběh třídenní stávky letecké společnosti British Airways, která od soboty postihla desetitisíce cestujících. Vyzvaly aerolinky k diskusi o předčasném ukončení nynější stávky a doufají, že se jim podaří zažehnat rostoucí rozepře mezi vedením firmy a jejími zaměstnanci. Obě strany konfliktu mají rozdílný pohled na přínos aktuálního protestu.

I přes stávku se od soboty polečnost snaží zajistit různými prostředky náhradní spoje. BA si najaly letadla od konkurenčních aerolinií, zapojily do práce dobrovolníky z jiných pozic vlastního personálu a některým cestujícím zajistily jiné náhradní spoje než letecké.

Odbory podle BBC doufají, že se jim touto cestou podaří odvrátit další stávku, kterou společnost plánuje od 27. března a má trvat ještě o den déle, tedy čtyři dny.

Současná stávka propukla poté, co v pátek definitivně zkrachovala jednání odborového svazu palubního personálu s vedením aerolinek. Dohoda by stávku odvrátila.

"Stávka, která je naplánována na dnešní půlnoc, se bude konat, stejně jako další stávka, kterou jsme oznámili," uvedl ještě v pátek šéf odborového svazu Unite Tony Woodley.

Podle nedělního prohlášení Tony Woodleyho, z něhož cituje BBC, vyplynulo, že vyzval vedení British Airways, aby začalo jednat a obnovilo vyjednávání.

Stávka, která začala v noci na sobotu, je přitom nepříjemná i pro kabinet premiéra Gordona Browna. Odborový svaz Unite je největším jednotlivým finančním přispěvatelem vládnoucí Labouristické strany.

Stávka palubního personálu v BA pokračuje druhým dnem. Spoustě cestujících se zkomplikovaly plány, ale firma tvrdí, že její náhradní provoz v neděli funguje dobře. Podle odborového svazu Unite zůstalo množství letadel na zemi a do práce nenastoupilo 10.000 jeho členů.