Tisíce lidí v sobotu v mnoha ruských městech demonstrovaly proti hospodářské a sociální politice vlády a za větší politické svobody. Ve Vladivostoku, Irkutsku či Petrohradu se podle organizátorů sešlo přes tisíc lidí, kteří volali i po demisi premiéra Vladimira Putina, v Kaliningradu nejméně tři tisícovky. Naopak v centru Moskvy strážci pořádku zabránili nepovolené demonstraci a zatkli nejméně 60 demonstrantů požadujících odvolání starosty Jurije Lužkova.

Ještě dříve však úřady umožnily asi tisícovce nespokojených motoristů demonstrovat na moskevském nábřeží za reformu dopravní policie, která je často kritizována za neschopnost a korupci. Poté asi dvě stovky automobilů částečně ochromily dopravu po vnitřním okruhu metropole. Na jiném místě hlavního města byla povolena i politická demonstrace.

Rusko nyní prožívá nejhorší hospodářské potíže za poslední dekádu, kdy stoupající ceny ropy a plynu přispěly k hospodářskému vzestupu a růstu životní úrovně. Navzdory krizi, která loni snížila výkon ekonomiky o osm procent a tisíce lidí připravila o práci, však veřejné protesty dosud byly vzácné.

"Den hněvu"

Na sobotu opozice vyhlásila "den hněvu" v padesátce měst. Protesty obvykle svolávaly široké koalice sahající od neparlamentních pravicových a levičáckých uskupení přes komunisty ke sdružením nespokojených motoristů.

Série demonstrací začala vzhledem k časovému posunu ve Vladivostoku na Dálném východě. Na hlavním náměstí se podle policie sešlo na 300 lidí, podle organizátorů až 1500. Požadovali, aby odstoupila ústřední a místní vláda, obnovily se volby gubernátorů, zrušené v Putinově éře, snížily platby za bydlení i cla na dovoz aut a další překážky pro provoz populárních japonských aut s pravostranným řízením. Jejich dovozem se před zvýšením cel podle odhadů živilo na 200.000 lidí.

Demonstrace se odehrála za policejní asistence, několik transparentů s "extremistickými" hesly typu "Putine, vpal si kulku do hlavy!" muselo být staženo. K vážnějším incidentům však podle médií nedošlo.

Rouška jako symbol cenzury

V Kaliningradu se podle místní opozice sešlo na 5000 demonstrantů, podle policie asi 3000. Požadovali demisi místního gubernátora a vlády. Mnozí lidé přišli se zdravotními rouškami přes obličej jako symbolem chybějící svobody slova. Podle policie byla akce klidná.

"Putin musí odejít!" znělo heslo demonstrace v Petrohradu, na kterou přišla tisícovka lidí, alespoň podle organizátorů.
V Barnaulu se sešlo více než 500 lidí, převážně motoristů nespokojených se zvyšováním cel a daní. Podle demonstrantů činovníci kašlou na obyčejné lidi. Přijatá rezoluce vyzvala státní činitele, aby přesedli z luxusních zahraničních vozů do aut ruské výroby.

Asi 200 demonstrantů volalo po demisi Putinovy vlády v Novosibirsku; cestou na tuto demonstraci policie zadržela sedm opozičních aktivistů z Tomsku.

Ministerstvo vnitra podle agentury ITAR-TASS pro zajištění pořádku během víkendových akcí nasadilo více než 6000 policistů a vojáků.