Jak si vedly burzy

Index PX (Praha)

+6,2 % (od 1. 1. 2010)

Index WIG20 (Varšava)

+0,2 % (od 1. 1. 2010)

Ze souboje středoevropských akciových trhů vyjde vítězně pražská burza a českým akciím se bude dařit výrazně lépe než těm polským. Tvrdí to alespoň analytici americké investiční banky Morgan Stanley, kteří ve své nové analýze doporučili české cenné papíry nakupovat. Polským akciím naopak snížili doporučení na držet.

"Naše změny odrážejí signály, že v každém případě nastává obrat ve výkonnosti trhů," říká hlavní stratég Morgan Stanley pro rozvíjející se trhy Jonathan Garner.

Pražské akcie si vedou výrazně lépe než ty polské už od začátku letošního roku. Zatímco index pražské burzy PX stoupl od 1. ledna o 6,2 procenta, polský WIG 20 přidal za stejné období jen slabých 0,2 procenta.

"Český akciový trh je nyní považován za nejbezpečnější v regionu střední Evropy," říká analytik makléřské společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal. Rozvíjející se trhy jsou obvykle výkonnější než burzy ve vyspělých zemích, pokud na světových trzích panuje mezi investory dobrá nálada. Toto pravidlo ovšem samozřejmě platí i naopak.

Na pražské burze by se v nejbližší době mělo dařit například akciím Erste Bank či mediální skupiny CME. "Tyto tituly mají náskok před trhem, pokud se ekonomice daří. A naopak - budeme-li svědky recese s dvojitým dnem, budou tyto akcie nejvíce klesat," říká Vyroubal.

Analytici nicméně věští, že letos porostou akciové trhy v celé Evropě. I přesto, že ekonomika kontinentu roste ve srovnání se Spojenými státy polovičním tempem a většina evropských zemí zápolí s rekordními deficity veřejných financí.

Celoevropský akciový index DJ Stoxx 600 stoupne letos ještě o 30 procent, řekl agentuře Bloomberg Ian Harnett ze společnosti Absolute Strategy Research.

A evropský akciový stratég JPMorgan Chase Mislav Matejka dodává, že evropské akcie stoupnou ve srovnání s americkým indexem S&P 500 dvojnásobně. Konkrétně pak doporučuje nakupovat akcie prodejců spotřebního zboží, automobilek či počítačových společností.

"Je to elektrizující směs, která ukazuje na další vzestup akciových trhů," říká Harnett. "Není pravděpodobné, že by se ekonomika zhroutila. Zisky firem mají navíc prostor k růstu," dodává.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru