Odvětví cestovního ruchu přímo zaměstnává v České republice téměř 100 000 lidí, letos se však toto číslo sníží o sedm procent. Ve své aktuální zprávě to uvedla mezinárodní profesní organizace World Travel & Tourism Council.

Do kolonky přímé zaměstnanosti patří například zaměstnanci hotelů, cestovních kanceláří nebo dopravních firem. Na příjmech z turistiky je však v České republice podle WTTC závislých až půl milionu lidí, tedy zhruba deset procent ekonomicky činného obyvatelstva.

Patří mezi ně třeba dodavatelé hotelů a restaurací, divadelníci nebo výrobci suvenýrů. Rovněž celkové číslo se letos sníží, podle WTTC zhruba o 5,5 procenta.

Propouštění nebo existenční problémy

Analytik Jaromír Beránek to připisuje krizi, která se stále podepisuje na rostoucí nezaměstnanosti. Zatímco počet lidí v cestovním ruchu se loni výrazně nezměnil, tržby zaměstnavatelů prudce klesly. "Budou tak muset propouštět, jinak by se dostali do existenčních problémů," uvedl Beránek.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura poukázal na nadprůměrný úbytek zahraničních turistů v loňském roce. "Chybí jakákoliv funkční koncepce rozvoje cestovního ruchu nebo jakýkoliv zájem skutečně cestovní ruch na politické úrovni řešit," posteskl si.

Co se týká příspěvku cestovního ruchu k zaměstnanosti, je v Evropě na špici Chorvatsko, kde je na turistech přímo či nepřímo závislých 27 procent obyvatel, následuje Kypr (20 procent) a Řecko (19 procent).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru