Praha vyhlašuje tendr na oddlužení Kongresového centra Praha (KCP). O vyhlášení rozhodlo představenstvo společnosti. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil náměstek primátora Milan Richter (ODS). Centrum dluží zhruba 2,2 miliardy korun. Metropole chce, aby samotné kongresové centrum zůstalo v majetku společnosti. Ostatní majetek KCP, do kterého patří pozemky, hotel a byznys centrum, tedy může být prodán.

Uzávěrka pro podávání nabídek bude 21. května, výsledky by měli dostat na červnovém zasedání zastupitelé hlavního města.

"Jsme ochotni zbytný majetek prodat," řekl Richter. Zároveň uvedl, že ani prodej veškerého majetku mimo kongresové centrum nemůže celkový dluh splatit. Hodnotu pozemků, hotelu a byznys centra ohodnotila firma Deloitte na asi 1,06 miliardy korun. Proto je třeba, aby vítěz tendru zároveň restrukturalizoval zbývající dluh.

Ministerstvo čeká na nejlepší nabídku

Praha má podle Richtra předběžně svolení od ministerstva financí, že se může vydat touto cestou. Teprve až bude vybrána nejlepší nabídka, bude se k ní ministerstvo vyjadřovat. Pokud by se návrh ministerstvu nelíbil nebo pokud by vůbec nebyl vybrán vítěz tendru, má podle Richtra město několik možností. Může se pokusit najít peníze na splacení dluhu ve vlastních zdrojích, může KCP předat ministerstvu financí, které by jej mohlo prodat, nebo může požádat o pomoc novou vládu, která vzejde z květnových voleb.

Hlavní město je stoprocentním vlastníkem KCP. Metropole v únoru rozhodla, že centru dá 100 milionů korun na letošní splátku dluhu. KCP má totiž v dubnu zaplatit splátku dluhu ve výši asi 230 milionů korun. Asi 100 milionů korun pokryje centrum z vlastních zdrojů, stejnou částku dá město a na 30 milionů si metropole vezme překlenovací úvěr. Celý dluh 2,2 miliardy korun bude muset KCP splatit nejpozději v roce 2014. Pokud by společnost nebyla schopna své závazky splácet, hrozí jí krach.

 

 

KCP loni hospodařilo se ziskem 70 milionů korun. V letech 2008 a 2007 přitom vykázalo kongresové centrum ztrátu 71,8 milionu korun, respektive 27,2 milionu Kč. V kongresovém centru se loni konaly například některé akce spojené s českým předsednictvím EU.

Do portfolia KCP patří kromě samotného kongresového centra také hotel Holiday Inn, byznys centrum a pozemky. Hodnotu těchto nemovitostí odhadla firma Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun.

Bývalý Palác kultury byl otevřen v roce 1981 jako jedna z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal Kongresový sál, který údajně patří mezi 13 nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru